Snězte ho na Silvestra. Štěstí vás neopustí po celý příští rok.

Co můžeme udělat pro to, aby se na nás štěstí usmálo příznivěji? Tuto otázku si klade mnoho lidí. Vždyť jeden jeho výjezd může v našem životě změnit spoustu věcí. Každý z nás může toto štěstí potřebovat i v jiných oblastech života, například v lásce nebo v profesním životě. Většina lidí se však nebude zlobit, pokud štěstí vstoupí do domu nadobro. Jak je tedy můžeme povzbudit, aby přišlo a zůstalo? Jednou z nejzajímavějších pověr je pojídání určitého ovoce na Silvestra. I když jde jen o starý rituál, stojí za to ho vyzkoušet.

Silvestrovské tradice se v jednotlivých zemích často liší. Některé z nich se však staly natolik oblíbenými, že se ochotně praktikují v mnoha zemích světa. Tak je tomu například u pověry jíst na Silvestra pestrobarevné hrozny. Tento rituál je nejznámější ve Španělsku, Mexiku a Itálii. Věří se, že přináší štěstí nebo lásku.

Věří se, že snědení 12 hroznů přinese štěstí. V čem tato tradice spočívá?

Je to jedna z nejoblíbenějších španělských tradic a praktikuje se mimo jiné také v Itálii. V Polsku je stále populárnější. Její počátky sahají až do roku 1895, ale největší popularitu získala v roce 1909 v Alicante. Tehdy byla úroda těchto plodů tak velká, že farmáře napadlo rozšířit zvyk sníst o silvestrovské půlnoci 12 hroznů.

Tato pověra hovoří o pojídání 12 hroznů z určitého důvodu – mají symbolizovat jak měsíce v roce, tak počet gongů označujících konec 31. prosince a začátek 1. ledna. Podle této tradice, pokud ovoce sníme, budeme mít štěstí, a pokud se nám to nepodaří, můžeme očekávat smůlu. Největší výzvou této hry je nutnost sníst každou vteřinu jeden kousek – na odpočítávání nebo gongy do nového roku.

Snězení 12 hroznů pod stolem je mexická verze pověry.

V Mexiku byla tato tradice mírně pozměněna – stále je třeba sníst 12 hroznů každou vteřinu počítanou do 1. ledna, ale v této verzi to musíte udělat, když jste pod stolem. Tato pověra je určena hlavně lidem, kteří nejsou ve vztahu, protože má zajistit štěstí v lásce a pomoci vám najít v nadcházejícím roce spřízněnou duši.

V obou tradicích se jí čerstvé bílé hrozny se semínky nebo bez nich. Vzhledem k omezené době konzumace jsou bezpečnější volbou hrozny bez pecek s menšími plody. Další tradicí, kterou lze spojit s pojídáním ovoce, je vstup do nového roku pravou nohou, což má přinést štěstí. To jednoduše znamená, že 1. ledna bychom měli udělat první krok pravou nohou.

Existuje také tradice vhození zlatého předmětu, například prstenu, do sklenice, což by mělo rovněž přinést štěstí. Nevytahujte ho, dokud nevypijete celý obsah a neobejmete všechny, s nimiž Nový rok slavíte.Snězte ho na Silvestra. Štěstí vás neopustí po celý příští rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *