Všichni známe sušené brusinky, ale v dnešní době se v supermarketech stále častěji setkáváme s čerstvými brusinkami. Každý, kdo se někdy zakousl do čerstvých bobulí, se však možná diví proč? Protože krásné jasně červené bobule jsou v syrové podobě velmi kyselé a hlavně hořké. My vám však prozradíme, jak jinak si můžete tuto zdravou (a chutnou!) pochoutku vychutnat .
Superpotravina s vánočním kouzlem: tohle umí brusinky.
Stejně jako mnoho jiných hořkých potravin jsou brusinky bohaté na antioxidanty, které mají zejména protizánětlivý účinek. Bobule jsou také bohaté na vitamin C, zároveň mají nízký obsah cukru a vysoký obsah vlákniny. Díky tomu jsou bobule velmi zdravé a jsou skvělým zdrojem živin a druhotných rostlinných látek, které jsou obecně velmi prospěšné pro náš imunitní systém a naše zdraví .
Ačkoli jsou u nás hořké bobule stále poměrně vzácné, v USA jsou již dlouho oblíbené – zejména o svátcích. Tam se brusinky podávají především ve třech podobách: jako brusinková omáčka (srovnatelná s našimi brusinkami z plechovky), jako poleva na vánoční pečeni a v sušené podobě, která je také oblíbenou posypkou salátů a müsli. U nás už jsme brusinkami nadšeni, takže bychom je určitě měli vyzkoušet čerstvé – nebo je dále zpracovat, protože k tomu, aby se syrové plody staly poživatelnými, je potřeba hodně cukru. Ale i vaření může pomoci….
Pět nápadů: jak si můžete vychutnat čerstvé brusinky
Brusinková omáčka. Oblíbeným pokrmem na Den díkůvzdání je v USA brusinková omáčka. Tradičně se podává k pečenému krocanovi, ale stejně jako brusinky se hodí i k sýrům apod.
Její příprava je snadná: 200 g cukru zahřejte ve 250 ml vody až do varu. Pak přidejte 350 g omytých a natrhaných brusinek a vařte dalších dobrých 10 minut, dokud všechny bobule neprasknou a nezměknou. Pak omáčku nechte vychladnout, protože ještě více zhoustne.
K pečení: Brusinky se hodí i k různým druhům zeleniny a masa. Ovoce se proto skvěle hodí k pečeným pokrmům, které můžete dát do trouby spolu s masem. Dodají ovocný, svěží nádech a lze je přidat do omáčky nebo předem vyjmout jako bylinky.
V dezertech: zde můžete postupovat stejně jako u brusinkové omáčky a brusinky povařit. Bobule by se pak velmi hodily do vrstvených dezertů, k oplatkám nebo jako obdoba sladkých hrušek. Kyselé bobule dodají ovocný nádech také velmi sladkým muffinům. K tomu stačí bobule rozkrojit napůl a položit je na syrové těsto na muffiny s trochou cukru. Po upečení získáte příjemnou sladkokyselou náplň.
Do salátů: Brusinky jsou ideální také jako neobvyklá zálivka do salátů. K tomu můžete syrové bobule očistit s pomeranči a pak je proměnit ve sladkokyselou zálivku s olivovým olejem a trochou hořčice, stejně jako se solí, cukrem a pepřem. Bobule se pak skvěle hodí do zimních salátů, jako je jehněčí salát nebo luštěniny.
Do koktejlů: brusinkový džus je sice klasikou v koktejlech, jako je Cosmopolitan, ale krásné bobule mohou být i samy o sobě skvělou ozdobou zimních drinků. Ať už jde o punč nebo Cosmo, mnoho nápojů vypadá s pěknými bobulemi a snítkou rozmarýnu prostě vánočněji. Bobule však mohou být i praktické: pokud je předem zmrazíte, brusinky se promění v malé kostky ledu, aniž by se roztekly.