Průvodce kořením: tyto chutě by neměly chybět v žádné kuchyni.

Jaké koření potřebujete? Představujeme vám nejdůležitější koření, které nesmí chybět ve vaší kuchyni.

K základnímu vybavení každé kuchyně patří nejen kvalitní nádobí a chytří kuchyňští pomocníci, ale také koření. Ta dodají každému pokrmu zvláštní nádech a potřebnou chuť. Abyste příště nezmatkovali před obrovským regálem s kořením v supermarketu, prozradíme vám, co by rozhodně nemělo chybět na vašem nákupním seznamu.

Které koření potřebujete? Základní koření v každé kuchyni.

S tímto kořením můžete připravit nejrůznější pokrmy, které ohromí vaše hosty. Zde je deset koření, které patří do vaší základní kuchyňské výbavy:

1. Skořice

Skořice je jedním z nepostradatelných produktů v kuchyni. Můžete ji použít k dodání sladkého nádechu kaši, rýžovému nákypu nebo jogurtu, aniž byste se museli uchýlit k cukru. Skořice se také dobře hodí k zelenině, jako jsou sladké brambory nebo muškátová tykev, a ochutí řadu orientálních pokrmů. Skořice je také oblíbenou přísadou do kávy nebo čaje.

2. Papriky

Paprikový prášek se hodí k nekonečnému množství jídel. Hodí se do dušených pokrmů, jako je guláš, a také dodá zelenině pečené v troubě potřebnou pikantní chuť. Paprikový prášek se hodí k chilli con carne nebo mexickým tacos a fajitas. Stručně řečeno: univerzální koření, které díky svému lehce sladkému a pikantnímu nádechu poskytuje zvláštní chuťový vjem.

3. černý pepř

Černý pepř je jednou ze základních surovin v kuchyni – a to právem. Lze ho totiž použít univerzálně a dodává potřebné koření všem druhům masových, těstovinových a zeleninových pokrmů, stejně jako dresinkům a omáčkám.

Ve sladkých pokrmech vytváří černý pepř nečekané chutě, například v kombinaci s čerstvými jahodami, melounem nebo ananasem.

4. Cibulový prášek

Pokud nemáte doma vždy čerstvou cibuli, skvělou alternativou je sušená verze. Ušetří vám také nutnost cibuli krájet a vyhnete se slzám. Cibulový prášek je univerzální produkt, který vylepší vše od rajčatové omáčky přes pokrmy z woku až po polévku. Pokud ho máte příliš mnoho, sirnatou chuť cibule lze vyvážit kokosovým mlékem.

5. Česnekový prášek

Stejně jako cibulový prášek je i česnekový prášek v kuchyni nezbytný. Díky svému výraznému koření je nepostradatelný zejména při přípravě omáček, dresinků, past a omáček a dodává jim také nádech rafinovanosti.

Tip: květák, růžičkovou kapustu a brokolici po uvaření rozmixujte s trochou rozpuštěného másla a špetkou česnekového prášku, abyste vyvážili typickou chuť zelí.

6. Sušené bylinky

Pokud nemáte balkon nebo zahrádku, a tudíž nemáte po ruce čerstvé bylinky, použijte jejich sušenou verzi. Bylinky jako bazalka, rozmarýn nebo oregano dodají středomořský chuťový nádech i pokrmům, které obsahují jen několik málo ingrediencí .

7. Zázvor

Zázvor má skvělou ovocnou, pikantní chuť a je také součástí základní směsi koření. Okamžitě okoření jednoduchou mrkvovou polévku, ale hodí se i k rýži, jehněčímu nebo drůbežímu masu. Zázvorem lze také ozdobit domácí buchty, perníky, džemy a kompoty, jejichž ovocnou kyselost zázvor obzvlášť zvýrazní.

8. Kurkuma

Kurkuma je známá svou jasně žlutou barvou, ale zaujme i intenzivní hořkou a kořeněnou vůní. Toto koření dodává pikantní chuť omáčkám a slaným pomazánkám, ale lze ho kombinovat i se zapékanými pokrmy, zeleninovými jídly a vaječnými pokrmy, jako jsou omelety.

Ale pozor! Pokud budete kurkumu vařit příliš dlouho, změní se její barva ze žluté na hnědou.

9. Muškátový oříšek

Ovesné vločky, džemy, rýžový nákyp i punč a horké mléko s trochou muškátového oříšku se stanou kulinářským vrcholem. Muškátový oříšek je však nezbytný i ve slaných pokrmech, protože jeho chuť se obzvlášť dobře otevírá v kombinaci s tukem. Muškátový oříšek je ideálním kořením zejména do sýrových nákypů, polévek a fondue a také do klasické bramborové kaše.

Při používání muškátového oříšku dávejte pozor, abyste ho nepoužili příliš mnoho, a přidávejte ho vždy až na konci vaření nebo těsně před podáváním, protože se rychle ztrácí.

10. Kari prášek

Kari prášek je vlastně směs koření, která může obsahovat až 36 různých koření, jako je kurkuma, česnek, zázvor, anýz, hřebíček, nové koření atd. Kari prášek vylepšuje asijské pokrmy a hodí se také do dresinků, míchaných vajec a polévek. V období grilování dodává kari skvělou pikantní chuť obyčejnému jogurtu nebo kečupu.

Tip: Pokud chcete kari ochutit do dušeného masa nebo ragú, měli byste koření nejprve smíchat s trochou teplé tekutiny, aby se v omáčce nevytvořily hrudky.

Které koření potřebujete? Exotické koření a jeho použití

Někdy prostě potřebujete něco, co dodá pokrmu zvláštní chuť. Tato exotická koření vám otevřou dveře k novým chuťovým zážitkům a vybízejí k tomu, abyste se vydali vstříc kulinářským dobrodružstvím:

  • Šafrán je jedním z těchto ušlechtilých koření, které získává zlatavou barvu zejména ve španělských paelách nebo orientálních pokrmech. Má moc proměnit i jednoduché pokrmy ve svátek.
  • Kardamon zase dodá vaší kuchyni pikantní sladkost. Ať už se jedná o indické kari nebo skandinávské pečivo, kardamom dodá pokrmům jedinečnou chuť.
  • Dalším zpestřením jebadyán, který dodá asijským polévkám a dušeným pokrmům nádech lékořice.
  • Sumac jedíky své kyselosti oblíbený zejména v kuchyni Blízkého východu: hodí se do salátů nebo jako marináda na maso.

Základní výbava pro koření: Jak nejlépe skladovat koření?

Správné skladování koření je zásadní pro zachování jeho čerstvosti a chuti. Koření je nejlepší skladovat na chladném a suchém místě, mimo dosah přímého slunečního záření a zdrojů tepla. Ideální jsou vzduchotěsné nádoby, které je ochrání před vlhkostí a zachovají jejich chuť.

Tip: Kupujte raději menší množství kvalitního koření a pravidelně je doplňujte, než abyste skladovali velké množství, které časem ztrácí chuť. Díky tomu budete mít vždy po ruce čerstvé chutě, které dodají vašim pokrmům něco výjimečného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *