Kompot ze sušeného ovoce je součástí Štědrého večera, na kterou se těšíme stejně jako na houbovou polévku nebo zeleninový salát. Co ho dělá dokonalým? Existují ingredience, které jeho rovnováhu naruší.
Sušený kompot na Štědrý den.
Je vlastně těžké mluvit o receptu na sušený kompot , natož o správném receptu. Jde o to naházet do hrnce několik hrstí sušeného ovoce, zalít je studenou vodou a získat z nich co nejvíce chuti. Někteří lidé dělají kompot jen tak – od základu.
Jiní však svůj recept vylepšují, zejména přidáním koření a přísad, které nejsou součástí kánonu. Kromě sušených jablek, hrušek, švestek a meruněk může obsahovat například zázvor, citrusové plody a koření. U posledně jmenovaných buďte obzvláště opatrní.
Aby kompot nebyl hořký
Přidání koření zvaného nové koření – to, které dává perníku chuť – je vlastně skvělý nápad. Koneckonců je to dokonale vánoční kompozice , a skořice, kardamon a hřebíček jsou v kompotu i perníku v pořádku. Samozřejmě s mírou, jinak bude kompot hořký.
Zejména hřebíček může kompot zhořknout . Tato sušená květenství jsou tak drobná, že nás lákají přidávat je do nápojů po hrstech. Zapomínáme na to, jak intenzivně chutnají. Na hrnec kompotu tedy vezměte maximálně 4-5 hřebíčků. Nejlepší je vyndat je po 20 minutách vaření.
Co použít místo hřebíčku do sušeného kompotu?
Stejné pravidlo by mělo platit i v (pravděpodobně mnohem vzácnějších) případech použití kardamomu. Zlepšuje chuť kompotu, ale jen o jedno zrnko a ne na dlouho. Zázvor je také skvělým doplňkem, ale měl by se používat jen s mírou.
Pokud očekáváte v kompotu hořkost, která dodá chuti hloubku, použijte například jemně oloupanou pomerančovou kůru bez albed (tj. bílé části). Směs chutí, kterou obsahuje, jistě dodá kompotu strukturu. Příliš hořký kompot můžete samozřejmě zkusit zachránit medem – ale to není ono.