Snídaně je jedním z hlavních denních jídel, proto je vhodné, aby byla nutričně kompletní. Pokud máte rádi ovesnou kaši, nezapomeňte do ní přidat mletá lněná semínka. Musí být namletá, jinak nevstřebáte živiny, které obsahují. Lněná semínka můžete také použít k přípravě výživných koktejlů nebo je konzumovat nalačno s vařící vodou (v tomto případě nechte směs několik minut vychladnout; v tomto případě můžete použít semínka nemletá).
Jakou výživovou hodnotu má lněné semínko?
Lněné semínko je pokladnicí vitamínů a minerálů, proto se vyplatí zařadit do svého každodenního jídelníčku i jeho malé množství. Obsahuje mimo jiné omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, lignany, fytosteroly, vitaminy E, B2 a B6, kyselinu listovou, vápník, hořčík, draslík, fosfor a zinek.
Lněné semínko obsahuje přibližně 540 kcal na 100 gramů výrobku. Nekonzumujte však tak velké množství, stačí jen čajová lžička této složky každý den – to odpovídá asi 5 g, tedy asi 27 kcal. Lněné semínko je také produkt s nízkým glykemickým indexem 35. Lněné semínko můžete nahradit semínky chia – obsahují více vlákniny a méně kalorií. Lněné semínko má však ve srovnání s chia semínky výrazně více manganu, draslíku a mědi.
Proč byste měli lněné semínko zařadit do svého jídelníčku?
Lněné semínko má mnoho zdraví prospěšných účinků. Používá se již od starověku, kde bylo ceněno pro své příznivé účinky na trávicí systém. Za své léčivé vlastnosti vděčí především vláknině, omega-3 mastným kyselinám a lignanům. Konzumace lněného semínka může podpořit funkci trávicího traktu, regulovat tělesnou hmotnost a zlepšit vzhled vlasů, pokožky a nehtů.
Lněné semínko má také vliv na léčbu mnoha onemocnění a zmírňuje jejich příznaky. Mezi ně patří mj:
- syndrom dráždivého tračníku,
- divertikly tlustého střeva,
- žaludeční vředy,
- poruchy štítné žlázy,
- pankreatitida,
- astma,
- dna,
- lupénka,
- revmatoidní artritida,
- infekce Helicobacter ,
- překyselení.
Lněné semínko a vlasy
Lněné semínko je nejen zdraví, ale také krása. Pokud vám záleží na krásných vlasech, pleti a nehtech, určitě je zařaďte do svého jídelníčku a nejen to. Semínka mají především hydratační vlastnosti, takže jsou ideální pro suché, hrubé a matné vlasy. Hydratační krém na vlasy si můžete vyrobit doma. Stačí rozpustit asi 3 čajové lžičky lněných semínek v malém množství vody.
Používání pasty ze lněných semínek má mnoho výhod. Kromě toho, že hydratuje, také snižuje mastnotu vašich vlasů. Lněné semínko reguluje vylučování kožního mazu pokožkou hlavy. Zklidňuje také svědění pokožky a urychluje růst vlasů tím, že vyživuje vlasové folikuly.
Jak lněné semínko působí na žaludek?
Nejoblíbenější použití lněného semínka ve stravě se týká žaludečních potíží. Není divu, že již po několika dnech užívání dokáže zázraky. Nejlepší je vařit celá nebo zelená lněná semínka a pít je každý den. Tato směs vypitá před snídaní (na lačný žaludek) vytvoří na žaludeční stěně ochrannou bariéru. Ta má uklidňující účinek a chrání žaludek před dráždivými účinky obsahu potravy, který někdy nepříznivě ovlivňuje sliznici.
Díky těmto vlastnostem se vyplatí konzumovat lněné semínko při gastritidě. Podporuje regeneraci a zabraňuje dalšímu podráždění žaludeční sliznice. Kromě toho má lněné semínko vliv na gastroezofageální reflux. Lepkavé lněné semínko zabraňuje zpětnému toku žaludečního obsahu do jícnu, takže jej nedráždí kyselá potrava.