Chuť této nenápadné kaše si mnozí z nás spojují s dětstvím. Často jsme je jedli při hře na zahradě. V létě byl sběr čerstvých slunečnicových semínek opravdovým požitkem, jak říkáme, přímo z květu. Tehdy málokdo věděl, že tato levná svačinka je také velmi užitečná. V čem spočívá užitečnost slunečnicových semínek? Doporučujeme.
Slunečnicová semínka jsou vhodná nejen jako svačina, například při sledování filmu. Tato užitečná semínka můžete do svého každodenního jídelníčku zařadit různými způsoby. Jak používáte slunečnicová semínka v kuchyni?
Jaké jsou výhody slunečnicových semínek?
Jaké vlastnosti mají slunečnicová semínka? Především jsou zdrojem užitečných tuků – obsahují kyselinu olejovou a linolovou. Slunečnicová semínka obsahují velké množství vitaminu E, který je známý jako vitamin mládí a je vynikající pro pokožku, vlasy a nehty. Má antioxidační vlastnosti, pomáhá neutralizovat škodlivé účinky volných radikálů, působí proti stárnutí, protizánětlivě a protirakovinně, včetně snížení rizika rakoviny plic a slinivky. Díky svým antioxidačním účinkům také pomáhá chránit kardiovaskulární systém před onemocněním, má antiaterosklerotické vlastnosti a snižuje riziko mrtvice a infarktu. Kromě toho vitamin E pomáhá zlepšovat plodnost; stačí konzumovat tři polévkové lžíce semen denně, abyste plně pokryli potřebu vitaminu E v těle.
Nechybí ani hořčík, který zajišťuje správnou funkci oběhového systému, podporuje činnost srdce a pomáhá udržovat normální krevní tlak. Je prospěšný také pro nervový a svalový systém. Přítomen je také selen, který podporuje imunitní a endokrinní systém a vykazuje antioxidační vlastnosti. Mangan má příznivý vliv na nervový a kosterní systém, podílí se také na normální srážlivosti krve. Konzumace slunečnicových semínek má také antidepresivní účinky, může zlepšit náladu a pomoci zmírnit příznaky deprese. Slunečnicová semínka mají také nízký glykemický index, takže jsou vhodnou svačinkou pro osoby s cukrovkou a inzulinovou rezistencí.
Slunečnicová semínka – kontraindikace.
Je třeba mít na paměti, že ačkoli jsou slunečnicová semínka velmi užitečná, nepatří mezi nízkokalorické svačiny. Ve 100 g očištěných slunečnicových semínek je přibližně 580 kcal. Proto byste to s nimi neměli přehánět, zejména pokud chcete zhubnout. Za zmínku také stojí, že slunečnicová semínka by neměli jíst lidé s potravinovými alergiemi. U těchto lidí mohou způsobit dýchací potíže, vyrážky nebo problémy s trávicím systémem.
Semínka v kuchyni
Tato semínka můžete jíst k snídani, obědu, večeři i jako svačinu během dne. Skvěle se hodí také k různým dezertům. Semínka lze přidat do ovesné kaše, ovesné kaše, jogurtu s ovocem nebo jimi posypat ranní sendviče, které tak získají lahodný křupavý přídavek. Slunečnicová semínka se skvěle hodí do různých druhů pečiva: od chleba až po rohlíky.
Lze je propašovat do jídel k večeři, například do různých salátů, hodí se k rukole, pečené červené řepě, kozímu sýru a medovo-hořčičnému dresinku. Pražená slunečnicová semínka se dobře hodí do kaší, jako je dýňová, brokolicová nebo květáková polévka.
Ze slunečnicových semínek lze také připravit chutnou sendvičovou pomazánku, ideální například k večeři. Budete potřebovat: šálek semínek, 6-8 sušených rajčat, 1-2 lžíce olivového oleje, velkou hrst bazalky, ½ lžičky sušeného oregana, sůl a pepř. Slunečnicová semínka namočte na několik hodin do vody a poté je (po scezení) rozmixujte s ostatními ingrediencemi na hladkou pastu. Tuto pastu můžete na večírku podávat také se syrovou zeleninou (mrkví, paprikou, zelenou okurkou nebo celerem).
Semínka místo ořechů lze přidat do různých druhů pečiva. Skvěle se budou hodit například do banánového chleba, medového koláče nebo zdravých domácích tyčinek ze sušeného ovoce či energetických kuliček.