Červené maso mělo po mnoho let špatnou pověst. Mělo se za to, že má negativní vliv na náš organismus, a lidem se doporučovalo, aby se mu za každou cenu vyhýbali. Proto je dnes oblíbené libové drůbeží maso. Přitom vůbec není dobrou volbou. Místo kuřecího nebo krůtího masa byste měli pro změnu zvolit jehněčí.
Jehněčí maso je maso, které sice není v České republice tak oblíbené jako vepřové nebo hovězí, ale díky své výživové hodnotě si zaslouží pozornost.
Obsahuje nejen cenné bílkoviny, ale také polynenasycené mastné kyseliny, vitaminy skupiny B a také železo, draslík, vápník a hořčík. Jehněčí maso je skutečným pokladem zdraví, samozřejmě za předpokladu, že ho jíme s mírou a správně ho připravujeme.
Zajímavé je, že jehněčí maso obsahuje ortokyseliny, které podporují funkci jater, zpomalují proces stárnutí a mohou bránit rozvoji rakovinných buněk. V závislosti na vybrané části obsahuje 100 g jehněčího masa 230 až 287 kcal. Je to skvělá alternativa k vepřovému masu, která nejen obohatí vaši kuchyni o nové chutě, ale také zlepší vaše zdraví.
Jehněčí maso má vysoký obsah kompletních bílkovin, které jsou klíčové pro budování svalové hmoty a regeneraci tkání. Jehněčí maso je bohaté na vitaminy B12 a B6 a na minerální látky, jako je železo a zinek, a je tak vynikající volbou pro ty, kteří dodržují zdravou výživu. Vitamin B12 hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek a udržování správného fungování nervového systému, zatímco zinek podporuje imunitní systém.
Je však důležité jíst jehněčí maso především ve vařené nebo pečené formě. Pečením se maso nasákne tukem a uvolní se z něj většina toxických látek.