Rakytníkové výrobky se v Česku nejedí poprvé. Nejméně známý je však olej získávaný z těchto plodů. Proč se ho vyplatí používat?
Rakytníkový olej
Rakytník řešetlákový, drobné žluté plody s poměrně velkými semeny, roste na velkém území Evropy a Asie, u nás nejčastěji podél pásu. Nejsou pro nás neznámé. Ke kultovním přípravkům patří tinktura z , která má nakysle ovocnou chuť.
U nás se také jedí rakytníkové džemy a pijí šťávy. Do pokrmů můžeme přidávat i semínka tohoto ovoce. Můžete z nich však také vylisovat olej, který vstřebává jedinečné vlastnosti rakytníku.
Užitečný rakytník řešetlákový
Vyplatí se to? Určitě. Ačkoli se pojem superpotravina, či dokonce superovoce někdy nadužívá, rakytník si toto označení rozhodně zaslouží. Věděli to už staří lidé. O jeho zdraví prospěšných vlastnostech se zřejmě přesvědčil už sám Alexandr Veliký, když zjistil, že koně krmeni jeho listy se rychleji zotavují z bojových zranění.
Vlastnosti rakytníku jsou skutečně nezměrné. Má desetkrát více vitaminu C než citron. Je také bohatý na karotenoidy, které stimulují tělo k produkci vlastního vitaminu A. Jeho vitamínové bohatství potvrzují také písmena B, E a K. Tělo z něj získá také železo, hořčík a draslík.
Výhody rakytníkového oleje
Ještě zajímavější však je, že z plodů i semen rakytníku řešetlákového lze lisovat velmi užitečný olej, bohatý na neuvěřitelně prospěšné mastné kyseliny. Jeho složky podporují regeneraci jater a jejich funkci. Jsou také prospěšné pro kardiovaskulární systém , mají protisrážlivé vlastnosti a regulují hladinu cholesterolu. Snižují také záněty, zlepšují imunitu a některé studie naznačují protirakovinné účinky.
Rakytníkový olej lze užívat jako sirup, což znamená pít několik kapek nebo i čajovou lžičku denně. Může však být i skvělým doplňkem pokrmů . Jeho hluboká, téměř oříšková chuť stojí za ochutnání. Dobře se bude hodit do některých zimních salátů.