Bez ohledu na zvolený recept na štědrovečerní (nejen) večeři se vyplatí maso připravit marinováním. Existuje na to mnoho metod. Jeden z nich si zaslouží zvláštní pozornost.
Marinování masa
Ne vždy, ale častěji než jindy je žádoucím účinkem marinování masa to, aby bylo křehké a jemné. Snažíme se ho podávat k pečení, aby štědrovečerní večeře byla spíše předmětem obdivu než utrpením. K tomuto účelu používáme různé marinády.
Cílem marinování masa je jeho změkčení a příprava na další zpracování. Ne vždy se však zamýšlíme nad tím, proč tyto metody fungují. Pro mnohé z nás je marinování s bylinkami spíše o tom, že masu dodá chuť, než že by změnilo jeho strukturu .
Různé marinády na maso
Kulinářské umění však vidí v marinování masa mnohem větší smysl . Vezměme si jednu z nejjednodušších variant – solanku. V tomto případě se maso namáčí několik hodin nebo dokonce dní, díky čemuž se například vepřová panenka stane velmi vlhkou a šťavnatou . Často namáčíme například sledě do mléka, které zase odstraní z jatečně upravených těl sůl a nepříjemné pachy a dodá jim krásnou barvu.
Často také užíváme kefír nebo jogurt . Marinování vepřové panenky v zakysaných mléčných výrobcích rozpouští jejich fascie. V důsledku toho se maso stává křehkým, protože vlákna nejsou tak pevně spojena vazivem. Podobně působí víno, pivo a dokonce i silný alkohol .
Marinování masa v čaji
Pečeně ke štědrovečerní večeři však bude zcela výjimečná, pokud k marinování použijete silný čaj . Tato bylina obsahuje třísloviny, to znamená, že třísloviny jsou přírodní složky, které změkčují maso. Podobného účinku dosáhnete při použití červeného vína, které získává třísloviny z hroznů a sudu, v němž zraje.
Aby vepřová panenka vyšla z trouby šťavnatá, připravíme si jako marinádu opravdu silný a samozřejmě hořký černý čaj. Vepřovou panenku ponoříme do čaje a namočíme ji alespoň na 10 nebo dokonce 24 hodin . Můžete ji do nálevu ponořit celou nebo ji pravidelně obracet. Po uplynutí této doby maso upečte ke štědrovečerní večeři podle zvoleného receptu.