Lék z hrnce nebo zelí na jiný způsob

Kdosi kdysi trefně řekl, že skutečná zima začíná, když plněné papriky nahradí plněné zelí…..

Je fakt, že zelné listy plněné kořeněnými pochoutkami jsou skutečně typickým zimním pokrmem. Méně lidí už ví, že zelí se také používalo v lidovém léčitelství k mnoha účelům, takže nyní

jsme prozkoumali jeho léčebné využití.

Nejdříve by neškodilo připomenout si – s trochou zmatku – na jakém stromě zelí roste ? Začněme rovnou trochou botaniky! Rostlina známá jako „zelí“ je jednou z nejstarších surovin konzumovaných lidmi, v té či oné podobě se na stole objevuje již více než 4000 let. Také životní cyklus této rostliny je dvouletý: v prvním roce vyrůstá hlávka tvořená jedlými listy, zatímco květy, plody a semena se vyvíjejí až v následujícím roce – a to i v případě, že předtím nebyla sklizena.

Všeobecně známou „zelnou hlavu“ ve skutečnosti tvoří druhy, jaké najdeme například u volského oka, které má rovněž dvouletý životní cyklus, nebo dokonce u známé užovky podplamaté. Místo toho, aby se listy zelí vypěstované v prvním roce rozprostřely, se však silně překrývají a vytvářejí hlávku a v závislosti na odrůdě více či méně dužiny. Výchozím bodem listů je „kmen“, který lze stejně jako listy také upravovat na tisíc různých způsobů.

Léčivé účinky zelí

Léčebné využití zelí dokládají i velmi staré prameny. Je výživné a obsahuje mnoho vitaminů, takže se vyplatí jíst ho i v zimě syrové! Má mimořádně vysoký obsah vitaminů K a C. Malou konzumací zelí si snadno zajistíte i 100 % denní dávky vitaminu K!

Již od středověku je známo, že kysané zelí je vynikajícím lékem proti kurdějím, jejichž vznik byl z velké části způsoben nedostatkem vitaminu C.

Není náhodou, že při přípravě na několikaměsíční plavby se v podpalubí lodí skladovalo také mnoho sudů kysaného zelí.

Zajímavé je, že kromě jiných účinných látek obsahuje také poměrně vysoký podíl sloučenin obsahujících síru a selen. Kromě obecně zdraví prospěšných a detoxikačních účinků je rostlina zkoumána také v souvislosti s výzkumem různých způsobů léčby rakoviny.

Díky vysokému obsahu vlákniny má také pozitivní vliv na trávicí systém.

Zabraňuje vzniku zácpy, ale díky nízkému obsahu kalorií může být i výbornou součástí redukčních diet.

Obalování zelíLék z hrnce nebo zelí na jiný způsob

Kromě vnitřních výhod lze zelí využít i zevně. Díky svým účinným látkám má také protizánětlivé a detoxikační vlastnosti, takže

se jeho listy s úspěchem používají i v lidovém léčitelství k léčbě artritidy, bolestí a hnisavých vředů.

Tato praxe je známá nejen v Sedmihradsku: při nachlazení nebo zápalu plic lze z jeho listů připravit uklidňující obklad proti kašli a nachlazení, který lze přiložit i na hrudník čistým plátnem. Stejný obklad se doporučuje při léčbě různých gynekologických potíží, přikládá se na podbřišek. V těchto případech je velmi důležité listy důkladně nasekat a rozdrtit, ale snažte se, aby šťáva nevytekla. Vlhká štěpina se přikládá přímo na kůži, aby s ní mohla přijít do přímého kontaktu. Na rozdrcené listy se položí plátno, které lze vycpat i polyethylenovou fólií. V případě neporušené kůže lze tampon nechat působit přes noc, v případě hnisavých ran je třeba jej měnit každé 1-2 hodiny, dokud se neobjeví strup!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *