Pro některé lidi je těžké si představit, že by nezačínali den kávou. Ukazuje se, že malý šálek černého nápoje s kofeinem nám může nejen dodat energii, ale také ovlivnit délku našeho života. Navíc podle výzkumů snižuje riziko onemocnění.
- Konzumace kávy může ovlivnit délku života a snížit riziko onemocnění spojených s vyšší úmrtností
- Káva obsahuje více než 2 000 látek, včetně kofeinu, které mohou mít pozitivní účinky na organismus.
- Výzkumy ukazují, že mírná konzumace kávy, tj. tři šálky denně, je spojena s prodloužením průměrné délky života až o 1,8 roku.
Je káva užitečná?
Již mnoho let probíhá výzkum, zda je pití kávy prospěšné pro zdraví. Zpočátku byl tento zvyk považován za škodlivý, ale stále více testů ukazuje, že kofein obsažený v černém nápoji může mít na organismus příznivý vliv.
Za posledních 20 let bylo získáno velké množství přesvědčivých důkazů o tom, že pravidelná konzumace kávy snižuje riziko úmrtí z jakékoli příčiny, jak bylo zjištěno ve více než 50 studiích provedených v různých zeměpisných oblastech a etnických skupinách. Konzumace kávy je spojena se snížením rizika vzniku (a úmrtí na) kardiovaskulárních a respiračních onemocnění, rakoviny a poklesu kognitivních funkcí u starších dospělých.
Prodlužuje káva život v průměru o dva roky?
V prosinci 2024 vyšel ve vědeckém časopise Ageing Research Reviews článek s názvem „The impact of coffee consumption on human ageing: epidemiology and cellular mechanisms“. Vědci z Portugalska analyzovali 50 výsledků z různých studií. Zaměřili se na to, jak káva ovlivňuje zdraví a dlouhověkost. Káva je druhým nejčastěji konzumovaným nápojem na světě (na prvním místě zůstává voda). Dobré. Denně vypije 70 % populace 2,25 miliardy šálků.
Káva obsahuje více než 2 000 bioaktivních látek, včetně chlorogenových kyselin, kofeinu, melanoidinu, diterpenů a trigonelinu. Jsou s nimi spojovány antioxidační, antimikrobiální, protizánětlivé, antihypertenzní a prebiotické účinky. Nejdůležitější z nich je kofein, který je antagonistou adenosinových receptorů. Právě díky blokádě jednoho z nich (adenosinového receptoru A1) zvyšuje konzumace kávy fyzickou a duševní výkonnost a také ochotu k činnosti.
Na základě studie vědci dospěli k závěru, že mírná konzumace černého nápoje (tři šálky denně) je spojena s prodloužením délky života až o 1,8 roku.
Komu by pití kávy prospělo nejvíce?
Podle analýzy se prodloužení průměrné délky života spojené s konzumací kávy týká jak žen, tak mužů. Příznivý vliv kofeinových nápojů na očekávanou délku života byl navíc pozorován u pacientů s metabolickým syndromem, cukrovkou 2. typu, rakovinou, Parkinsonovou chorobou, hypertenzí, virem lidské imunodeficience a virem hepatitidy C. U osob, které prodělaly infarkt myokardu a po transplantaci jater. mohou pít také černou kávu. Většina výzkumů se zaměřila na osoby starší 50 let.
Hlavní autor studie Rodrigo Cunha z univerzity v Coimbře v tiskové zprávě uvedl: „Víme, že světová populace stárne rychleji než kdykoli předtím, a proto je stále důležitější zkoumat dietní opatření, která mohou lidem umožnit nejen delší život, ale také zdravější životní styl.“
Navzdory přínosům konzumace kávy autoři přesto doporučují střídmost. Podle doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin by bezpečnou dávkou pro dospělé mělo být 3-5 šálků černého nápoje denně. Těhotné ženy a přecitlivělí pacienti by se však měli kofeinu vyhnout. Vyplatí se také vědět, které kávě se vyhnout jako čert kříži. Způsobuje, že rychleji stárneme.
Cunha k tomu dodává: „Tradiční klinické pokyny někdy opomíjejí roli kávy ve zdravém stárnutí. Vzhledem k silné výzkumné základně o tom, že pravidelná konzumace kávy má potenciál snížit výskyt některých nejchroničtějších onemocnění, kterým společnost čelí, je však pravděpodobně načase toto přehodnotit.“ Předchozí studie totiž spojovaly konzumaci kávy se snížením rizika cukrovky, onemocnění jater, srdečních chorob, Parkinsonovy choroby a obezity.