Je nutné maso před pečením omývat, nebo ne? Mnozí lidé se domnívají, že díky tomu je příprava hygieničtější. Ve skutečnosti však může mytí způsobit více škody než užitku.
Campylobacter je název patogenu, který často způsobuje problémy při konzumaci drůbeže. Jedná se o mikroba z trávicího traktu kuřat, který se může dostat i na maso při zpracování výrobku a představovat tak riziko pro spotřebitele. Výsledkem je průjem. Představují vážné zdravotní riziko pro děti, ale i starší osoby a osoby s oslabeným imunitním systémem.
Mělo by se maso před pečením omývat – ano, nebo ne?
Každý, kdo doufá, že omytím masa zničí nebo odstraní choroboplodné zárodky a ochrání se tak před patogeny, se bohužel mýlí. Ve skutečnosti je tomu právě naopak…..
Odbornice vysvětluje, že voda z kohoutku není dostatečně teplá na to, aby bakterie zničila. Místo toho se patogeny šíří všude ve dřezu, na kuchyňském náčiní a nakonec v celé kuchyni prostřednictvím stříkající vody z mytí nádobí. Dostanou se také na syrové potraviny, které se pravděpodobně hned snědí. Pravděpodobnost nákazy choroboplodnými zárodky prostřednictvím potravin se s mytím nádobí skutečně zvyšuje.
Jak tedy můžete účinně zničit zárodky a bakterie na mase?
Kuřecí maso by se před vařením nemělo mýt. To jen usnadňuje šíření bakterií po kuchyni.
Proto odborník nedoporučuje maso mýt. Pokud chcete odstranit i vytékající šťávy z masa, doporučuje se maso spíše vymazat než omývat. K tomu byste měli použít kuchyňské utěrky a poté je ihned zlikvidovat.
K odstranění choroboplodných zárodků z masa doporučuje odborník jeho tepelnou úpravu. Při vaření kuřete by mělo být dosaženo teploty 70 stupňů Celsia přibližně za 10 minut. Teprve poté lze bezpečně předpokládat, že jsou všechny mikroby zničeny. Po uvaření by mělo být maso ptáka zcela bílé bez růžových skvrn kolem kosti.
Jak je to s rybami a jiným masem?
U jiných druhů masa, jako je vepřové nebo hovězí, je pravděpodobnost kontaminace kampylobakterem nebo podobnými mikroby menší, protože jejich nižší tělesná teplota neposkytuje tak ideální prostředí pro množení patogenů jako například u kuřecího masa.
Pokud jíte steak, který je středně propečený nebo dokonce syrový (to znamená, že nezabíjíte mikroby tím, že ho uvaříte vcelku), můžete maso omýt, říká odborník, ale je to věc vašeho uvážení – totéž podle odborníka platí pro ryby. metoda.
Celé ryby by se měly omýt, aby se odstranily všechny zbytky vnitřností. Komerčně zpracované ryby není třeba omývat. Opět to platí zejména v případě, že plánujete celou rybu tepelně upravovat; Každý se musí rozhodnout sám, zda ji bude jíst syrovou; Podle odborníka však kampylobakter a salmonela nepředstavují u ryb vážné potenciální riziko.
Tipy pro hygienické zpracování masa a ryb
Při zpracování masa je třeba věnovat zvláštní pozornost tomu, aby se po kuchyni nešířily choroboplodné zárodky. Zde je několik rad při manipulaci se syrovým masem v kuchyni:
- Nejlepší je rozmrazovat maso pod pokličkou v chladničce. Horní část chladničky je dostatečně teplá, ale stále příliš chladná na to, aby se v ní mohly rychle množit choroboplodné zárodky.
- Maso by se mělo vkládat přímo z obalu do hrnce, pokud možno bez opírání o prkénka, dřez nebo pracovní plochu.
- Uvolněné šťávy z masa neoplachujte, ale setřete je kuchyňskou utěrkou.
- Rukavice sice nejsou nutné, ale o to důležitější je časté mytí rukou. Nejlépe je umýt si ruce před zahájením práce, mezi jednotlivými kroky práce a po ní. Používejte antibakteriální mýdlo a teplou vodu.
- Veškeré použité kuchyňské náčiní, kuchyňské utěrky, příbory a podobně je třeba ihned po použití vyhodit nebo vložit do myčky nádobí.
- A co je nejdůležitější, vždy vařte kuřecí maso, zejména kuřecí, zcela uvařené, dokud není hotové. Pokud chcete převařit, vařte i jiné druhy masa. Tím se zcela zničí všechny bakterie.