Vejce natvrdo jíme k snídani, přidáváme je do salátu a dáváme si je na sendvič. Jejich příprava je snadná, ale problém nastává při jejich loupání. Této nepříjemnosti se však můžete snadno zbavit a ušetřit si spoustu nervů.
Nejlepší způsob, jak oloupat vejce
Loupání vajec uvařených natvrdo je často obtížný úkol, zejména čerstvých vajec, která mají skořápku pevně přilepenou k bílku. Často to končí tak, že se vejce roztrhnou a roztrhají a zůstanou na skořápce. Můžeme však použít několik jednoduchých technik, které nám loupání usnadní.
Jak oloupat vejce uvařené natvrdo?
Vejce natvrdo lze oloupat mnoha způsoby, ale jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších je metoda studené vody. Jednoduše vložte vejce uvařené natvrdo do sklenice nebo mísy se studenou vodou, nádobu přikryjte rukou a několik minut s ní silně třeste. Tím se skořápka rozbije na menší kousky a díky rozdílu teplot ji snadno oddělíte od bílku.
Studená voda způsobí, že se skořápka zmenší a bílek se mírně roztáhne, což usnadní jeho vyjmutí. Můžete také vyzkoušet jiné metody, například poklepání na skořápku lžící nebo přidání octa do vařících vajec .
Starší vejce se snáze loupou, protože skořápka není tak pevně přilepená k vnitřku vejce. Pokud používáme čerstvá vejce, doporučujeme je ohřát na pokojovou teplotu a nechat je několik hodin mimo chladničku.
Přidávání do vařených vajec
Ocet působí jako přírodní změkčovadlo. Když se vejce vaří ve vodě s octem, kyselé prostředí způsobí, že bílky mírně denaturují a skořápky se stávají pórovitějšími. Díky tomu se skořápka po uvaření a vychladnutí téměř sama oddělí od bílku. Díky snadnému loupání se vyhnete poškození bílku, který se často lepí na skořápku.
Na litr vody stačí jedna polévková lžíce octa. O chuť vajec se také nemusíte obávat, ocet je neovlivní, protože skořápka účinně chrání vnitřek. Kromě octa můžete vyzkoušet i jiné metody, například přidání soli do vody během vaření.