Barva vaječného žloutku se může lišit od světle žluté až po jasně oranžovou. Co se však za těmito barevnými variacemi skrývá? Více se o tom dočtete zde.
Proč se mění barva vaječného žloutku?
Vejce jsou nedílnou součástí našeho každodenního života, ať už se jedná o vajíčka k snídani, nebo o koláče. Je nápadné, že barva vaječného žloutku se může měnit: někdy je jasně oranžová, jindy světle žlutá. Co ale barva o vejci vlastně vypovídá? Pocházejí tmavší žloutky od zdravějších a šťastnějších slepic? Ve skutečnosti barva žloutku nevypovídá ani tak o kvalitě nebo zdraví vejce, jako spíše o stravě slepic, které ho snesly.
Co ovlivňuje barvu žloutku?
Barva žloutku závisí do značné míry na stravě slepic. Jasně oranžový žloutek značí, že slepice konzumovala potravu s vysokým obsahem betakarotenu, který se nachází například v čerstvém krmivu. Tyto karotenoidy, přírodní barviva, způsobují intenzivní zbarvení. Slepice, které mají přístup k čerstvé trávě, proto často snášejí vejce s tmavšími žloutky.
Existují však i metody, kterými lze barvu žloutku uměle ovlivnit. V tradičních chovech se někdy používají krmné přísady, aby byl žloutek sytější, protože mnozí spotřebitelé považují tmavší žloutek za známku lepší kvality. U ekologických vajec je však používání těchto barviv zakázáno.
Světle zbarvený žloutek není horší
Světlý nebo žlutý žloutek svědčí o stravě s nízkým obsahem karotenoidů. Slepice krmené kukuřicí, sójou nebo jinými světle zbarvenými potravinami snášejí vejce se světlejším žloutkem. Žlutý žloutek neznamená, že je vejce méně zdravé, ale pouze odráží složení potravy.
Sezónní odchylky
Barvu žloutku může ovlivnit i roční období. V zimě, kdy je málo čerstvé trávy, je žloutek světlejší. To však neznamená, že jsou vejce horší, pouze to ukazuje, že krmení podléhá sezónním výkyvům. Bez ohledu na barvu je obsah živin ve žloutku téměř konstantní.