Pro správné skladování je nezbytné zeleninu vydezinfikovat ihned po zakoupení.
Pro svou výživovou hodnotu je jednou z nejvýživnějších a našemu zdraví nejprospěšnějších druhů zeleniny. Brokolice je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, například vitamínu C, který posiluje imunitní systém, a kyseliny listové, nezbytné pro zdraví buněk a tvorbu červených krvinek. Další vitaminy, které tato zelenina obsahuje, jsou K, B1, B6, A a E. Z minerálních látek je zdrojem draslíku, manganu a mědi.
Jakmile si ujasníme její přínosy, odborníci na výživu upozorňují na to, jak důležité je dobře omývat tuto zeleninu, která je také velmi bohatá na vlákninu. K tomu nám doporučují dodržovat řadu doporučení, vzhledem k tomu, že není snadné ji kvůli jejímu zvláštnímu tvaru zcela očistit.
V první řadě je třeba zeleninu dobře vybrat. Mějte na paměti, že by měla být tmavě zelená, čerstvá, bez odbarvených nebo poškozených částí. Jakmile je brokolice v kuchyni, smíchejte nejprve v nádobě tři šálky vody s šálkem bílého octa a nechte brokolici v této tekutině ponořenou 20 minut, aby ocet zlikvidoval jakýkoli druh hmyzu a zbytky, které v ní mohou zůstat .
Poté ji propláchněte studenou vodou a dobře ji sceďte, aby v ní nezůstaly žádné stopy octa. Chcete-li ji usušit, nechte ji, pokud máte čas, uschnout na vzduchu, a pokud ne, můžete tak učinit pomocí čisté utěrky nebo kuchyňského papíru.
Dobrým nápadem, který doporučují odborníci na potraviny, je brokolici při nákupu oloupat podle návodu, který jsme vám právě řekli, a poté ji zmrazit. Stačí ji blanšírovat, dobře osušit, aby byla spíše křupavá než měkká, nakrájet na malé kousky a vložit na 3 minuty do vroucí vody. Nakonec ji navrch přidejte šťávu z poloviny citronu a uložte ji ve vzduchotěsné nádobě do mrazáku.
Ačkoli ji můžete po důkladném očištění od bakterií metodou octové vody také zmrazit, pokud ji do mrazáku vložíte již blanšírovanou, budete mít tu výhodu, že ji můžete kdykoli použít, stačí ji nechat chvíli rozmrazit při pokojové teplotě.