Takto připravíte nejlepší štědrovečerní kompot. Každý si bude chtít doplnit zásoby.

Kompot ze sušeného ovoce je jedním z tradičních vánočních pokrmů. V naprosté většině domácností se určitě objeví na stole. Ne každý si však tento kompot oblíbí kvůli jeho zvláštní vůni a chuti. Nemůže ale sušený kompot krásně vonět a být ovocný? Samozřejmě že může, pokud ho ovšem dostatečně pečlivě zkomponujeme.

Různé zdroje uvádějí různá data, ale předpokládá se, že tradice přípravy kompotu ze sušeného ovoce sahá asi 1000 let do minulosti. Byl a stále je symbolem rodinné blízkosti, ocenění darů přírody a úcty k tradicím a prostým zvykům. Nezapomeňte, že dříve nebyl výběr ovoce v zimě takový jako nyní. Během sezony se sbíralo, zpracovávalo všemi známými způsoby a sušilo na slunci, aby se uchovalo do příštího roku. A kompot podávaný ke štědrovečerní večeři se stal také symbolem štědrosti přírody.

Sušený bylinkový kompot, jeho chuť a vůně jsou často špatnou vzpomínkou z dětství. Někteří lidé si bez něj nedokážou představit Vánoce, jiní se při té představě otřásají. V čem je problém? Proč kompotovaný „vánoční večer“ ze sušeného ovoce nemá vždy úspěch? Podívejte se, jaká jsou základní pravidla pro přípravu lahodného a krásně vonícího sušeného kompotu.

Správné složení ovoce a přísad

Za zmínku stojí, že kompotované sušené ovoce má vlastnosti, které upravují trávení a podporují celý trávicí systém. Naše tradiční štědrovečerní večeře se skládá především z poměrně těžkých jídel, takže takový doplněk je ideální, aby nám pomohl bezbolestně projít tímto velmi chutným obdobím.

Nestačí však jen přihodit do hrnce hrst toho, hrst onoho a špetku něčeho dalšího. Pokud chcete dosáhnout co nejlepšího a nejchutnějšího účinku, musíte to prostě nakombinovat. Hlavní je řídit se svými chutěmi, aby obsahoval jen ty ingredience, které máme rádi.

Jaké ovoce a přísady do sušeného kompotu na Štědrý den?

Sušený kompot na Štědrý den by měl obsahovat hlavně….. sušeného ovoce. Ten tradiční obsahoval to, co v létě rostlo v okolí, například jablka, hrušky, brusinky, švestky a meruňky. Postupem času se přidávalo exotické ovoce a koření: fíky, sultánky, skořice, zázvor, anýz, citrusová kůra, hřebíček. Právě bohatost ingrediencí a koření, jejich jedinečné složení a bohatost vytvářejí výslednou chuť a vůni.

Jak připravit dokonalý novoroční kompot ze sušených bylinek – recept a tipy

Ingredience na přibližně 2 litry nápoje:

  • Sušená jablka: 3 velké hrsti sušených jablek,
  • 1 velká hrst kvalitních sušených švestek – fanoušci mohou použít uzené švestky,
  • 1 velkou hrst meruněk,
  • 1 pomeranč,
  • ½ citronu,
  • 1 lžíce sušené pomerančové nebo pomerančovo-citronové kůry,
  • 2 hrsti sušených brusinek,
  • 1 velká hrst sušených hrušek,
  • 2 lžíce sultánek,
  • 2 tyčinky skořice,
  • 10 hřebíčků,
  • 1 badyán,
  • 3 plátky zázvoru,
  • voda – 3 až 3 a půl litru,
  • med nebo cukr podle chuti.

Příprava ovoce před vařením

Kompot ze sušeného ovoce připravíme nejlépe večer, 2 dny předem.

Nejprve všechny suché ingredience důkladně propláchněte – nejlépe v sítu, pod tekoucí studenou vodou. Tímto způsobem odstraníte nečistoty, prach a částečky písku. (Já k ovoci přidávám i koření, se kterým se bude později vařit.) Nedoporučuji nahrazovat skořicovou tyčinku mletou skořicí, protože v této podobě se v kombinaci s vodou lepí a vypadá nevábně.

Pak vše vložte do nádoby (nejlépe skleněné, třeba smaltované), zalijte vodou, přikryjte pokličkou a nechte několik hodin, nebo můžete i přes noc. Nejvhodnější je to však udělat večer, noc před vařením. Nenamáčejte však pomeranče a citróny, které lze pro chuť a vůni také přidat – o tom níže.

Příprava kompotu ze sušeného ovoce na Štědrý den – klidně a opatrně.

Namočené ovoce a koření vložte do hrnce, ve kterém se bude vařit. Vodu nevyhazujte, měla by tam být také. Vše dejte na střední teplotu a přiveďte k varu. Poté oheň snižte, hrnec částečně zakryjte pokličkou a na mírném ohni vařte 25-30 minut. Nechte je vařit stejně pomalu jako dobrý vývar, ale čas od času můžete ovoce zamíchat.

Důkladně oloupejte pomeranč a citron a osušte je. Kůru odřízněte ostrým nožem, ale dbejte na to, aby na ní nezůstala bílá vrstva (albedo ), která dodává zbytečnou hořkost. Přidejte slupky do vařícího kompotu a vymačkejte z ovoce šťávu.

Nechte kompot na ohni asi 10 minut a několik minut před vyjmutím přidejte šťávu z jednoho pomeranče a poloviny citronu. Po uvaření můžete kompot doplnit zbývající šťávou.

Vychladíme, podle chuti dochutíme a odstavíme

Připravený štědrovečerní sušený kompot dejte stranou, aby mírně vychladl. Teprve poté ho přecedíme přes síto a mírně vymačkáme. K tomu se dobře hodí velký kus gázy. V případě potřeby můžete část ovoce ponechat bez vymačkání a přidat ho do kompotu. Někteří lidé je s chutí snědí k večeři.

Zkontrolujte chuť kompotu a v případě potřeby ji doplňte citronovou šťávou, medem nebo cukrem. Když je hotový, můžete ho přikrýt a dát na chladné místo, nechat ho počkat na štědrovečerní večeři a získat konečnou chuť a vůni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *