Tváří v tvář alarmujícím zprávám o pesticidech v ovoci, které denně jíme, vědci poukazují na jednoduchý a účinný způsob, jak je odstranit. Jedlá soda, běžně dostupná v naší kuchyni, by mohla být klíčem k tomu, jak se těchto nežádoucích látek zbavit.
- Pesticidy představují rostoucí problém, který ohrožuje zdraví i životní prostředí.
- Každoročně je na světě zaznamenáno přibližně 385 milionů případů otravy pesticidy.
- V České republice bylo v letech 2016-2017 zaznamenáno přibližně 900 otrav, z nichž 530 si vyžádalo hospitalizaci.
- Jedlá soda může být účinným způsobem odstranění pesticidů z ovoce
- Rostoucí environmentální povědomí ve společnosti může ovlivnit změny v zemědělské politice a větší důraz na bezpečnost potravin.
Chemikálie na talíři
Pesticidy, kdysi považované za všelék na problémy zemědělců s ochranou úrody, se staly předmětem celosvětové debaty o jejich dopadech na zdraví a životní prostředí. Americká organizace Environmental Working Group (EWG) pravidelně zveřejňuje zprávy, které osvětlují rozsah tohoto problému. Ovoce, jako jsou jablka, jahody, maliny, hrušky, citrusové plody, hroznové víno, borůvky a broskve, je kvůli své jemné slupce a náchylnosti ke škůdcům na prvním místě seznamu potravin nejvíce kontaminovaných pesticidy.
Důležité také je, že na celém světě je každoročně zaznamenáno přibližně 385 milionů případů otravy pesticidy, přičemž průměrný počet úmrtí je 11 000. V České republice bylo v letech 2016-2017 i přes informační a kontrolní opatření zaznamenáno přibližně 900 otrav, z nichž 530 si vyžádalo hospitalizaci.
Jak účinně odstranit pesticidy z ovoce?
Jako levné a jednoduché řešení, které může pomoci snížit přítomnost těchto látek na ovoci, se osvědčujedomácí roztok vody a jedlé sody. Alkalicko-neutralizační vlastnosti jedlé sody zaberou během několika minut, takže ovoce bude čistší a bezpečnější k jídlu. Příprava tohoto roztoku je velmi snadná. Do 1 litru vody nasypte 1-2 čajové lžičky jedlé sody, poté míchejte, dokud se soda zcela nerozpustí, a počkejte 10 minut. Po uplynutí této doby můžeme naše ovoce ve vzniklém roztoku omýt. Nezapomeňte je opláchnout pod studenou vodou a otřít do sucha.
Pesticidy ohrožují biologickou rozmanitost
Pesticidy měly pomáhat zemědělství, ale staly se hrozbou. Nejenže ohrožují lidské zdraví, ale přispívají také k poklesu biologické rozmanitosti. Jejich účinné látky mohou pronikat do půdy, podzemních vod, vznášet se ve vzduchu nebo být roznášeny větrem i více než 1 000 kilometrů od místa aplikace.
Z průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura Ipsos jménem Evropské sítě pro boj proti pesticidům, vyplývá, že více než 80 % Čechů je znepokojeno dopady pesticidů na zdraví a životní prostředí. Tyto výsledky mohou svědčit o rostoucím ekologickém povědomí společnosti.
V souvislosti s těmito obavami je důležité upozorňovat na alternativní metody ochrany rostlin a propagovat zdravé návyky, které mohou snížit expozici škodlivým chemickým látkám. Můžeme očekávat změny v zemědělské politice a větší pozornost věnovanou bezpečnosti potravin? Čas ukáže, jak se s touto výzvou vypořádá Česká republika i svět.