Špaldový chléb. Proč si vybrat špaldový chléb?

Špaldový chléb je jedním z nejoblíbenějších druhů chleba. Vyrábí se na bázi špaldové mouky, která je ceněna pro svou výživovou hodnotu a zdravotní přínosy při pravidelné konzumaci. Jak vyrobit domácí špaldový chléb a proč se vyplatí?

Špaldový chléb je zdravější alternativou tradičního pšeničného chleba. Blahodárné vlastnosti špaldy jsou známé již od starověku a dodnes jsou vysoce ceněné.

Recepty na špaldový chléb – proč stojí za to je znát?

Recepty na špaldový chléb jsou známé a ceněné již velmi dlouho. Špalda je jedním z nejstarších druhů pšenice. Její historie sahá až do starověku, i když není zcela známo, odkud přesně pochází. Je však známo, jaký vliv má špalda na lidské zdraví a proč se vyplatí zařadit ji do každodenního jídelníčku. Zrna špaldy obsahují mnoho cenných minerálních látek. Najdeme v ní mimo jiné: fosfor, zinek, mangan, selen, vápník a železo. Špalda obsahuje také vitaminy skupiny B, vitamin A a vitamin E. Špaldový chléb obsahuje velké množství vlákniny, která je zodpovědná za pocit sytosti a reguluje trávicí procesy v těle.

Špaldový chléb – recepty pro dobré zdraví

Proč byste měli zařadit špaldový chléb do svého jídelníčku? Recepty na špaldový chléb jsou samy o sobě recepty pro zdraví. Pravidelná konzumace špaldového chleba má pozitivní vliv na celkové zdraví organismu. Konzumace špaldového chleba dodává našemu tělu fytosteroly, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Jsou také zodpovědné za regulaci hladiny cukru v krvi, což je důležité zejména z hlediska lidí trpících poruchami metabolismu sacharidů v těle. Složky obsažené ve špaldě mají pozitivní vliv na naši paměť a koncentraci a podporují imunitní systém.

Špaldový chléb – recept na tradiční špaldový chléb na kvásku.

Jak připravit domácí špaldový chléb? Recept na chutný špaldový chléb začíná přípravou surovin. Budete potřebovat:

  • Potřebujete: 500 g celozrnné špaldové mouky (typ 2000)
  • 15 g suchého žitného kvásku
  • 20 g čerstvého droždí
  • lžičku cukru
  • 375 ml teplé vody
  • lžička soli
  • lžíce olivového oleje

Způsob přípravy:

Začneme přípravou kynutého kvásku. Do mísy nalijeme vodu, přidáme rozdrobené droždí, lžičku cukru a vše velmi důkladně promícháme. Odstavíme na několik minut na teplé místo. Mouku nasypeme do velké mísy , přidáme sůl, žitný kvásek, olivový olej a droždí. Těsto uhněťte ručně nebo pomocí kuchyňského robotu. Těsto by mělo být „husté“ a lepivé. Mísu se špaldovým těstem přikryjte bavlněnou utěrkou a nechte 60 minut kynout. Těsto by mělo kynout na teplém místě. Můžete je vložit do mírně předehřáté trouby (teplota asi 30-35 stupňů Celsia). Během doby kynutí by se měl objem špaldového těsta zdvojnásobit.

Špaldový chléb na kvasnicích a kvásku – pečení

Když těsto na špaldový chléb s droždím a kváskem vykyne, mělo by se vložit do formy (například do dortové formy o rozměrech 11×30 cm). Vnitřek formy vymažte například olivovým olejem nebo máslem a vysypte strouhankou. Navrch můžete posypat slunečnicovými nebo sezamovými semínky. Těsto na špaldový chléb by mělo ve formě kynout dalších 30 minut. Zatímco těsto kyne, předehřejte troubu na 200 stupňů (možnost pečení shora dolů). Špaldový chléb pečte přibližně 40-45 minut. Hotový koláč dejte vychladnout na mřížku v troubě.

Recept na špaldový křupavý chléb se semínky – obohacení chuti a zdraví prospěšné látky

Recept na špaldovýkřupavý chléb se semínky je kombinací zdraví prospěšných látek ze špaldy a křupavých zrn, které zároveň dodávají našemu tělu látky potřebné pro jeho správné fungování. Z jakých obilovin lze připravit domácí špaldový chléb? Chuť špaldového chleba se hodí mimo jiné k:

  • slunečnice – bohatý zdroj hořčíku, selenu a vitaminu E.
  • Sezamem – zdrojem vápníku, mědi, fosforu, železa a také vitaminů skupiny B a vlákniny.
  • dýně – bohatá na zinek, železo a hořčík.
  • len – zdroj omega-3 mastných kyselin a vlákniny.
  • Vlašské ořechy – zdroj aminokyselin, draslíku, fosforu, hořčíku, zinku, manganu a jódu.
  • Chia – zdroj omega-3 mastných kyselin, vlákniny a také vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu a zinku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *