- Ačkoli je dnes jedním z nejoblíbenějších druhů chleba, v dávných dobách byl považován za chléb „chudých“. Tento druh chleba má nízký obsah lepku, ale je velmi bohatý na vlákninu a bílkoviny a obsahuje mnoho živin.
Když mluvíme o chlebu, jíst či nejíst chléb nebo co je zdravější, debata je otevřená. A můžeme najít tolik argumentů pro i proti tomu, zda nám jeho konzumace dělá více či méně dobře, nebo kontraindikací. Jsou tací, kterým po určitých hodinách nechutná, i tací, kteří ho ze svého jídelníčku vyřadili úplně. Ale na druhé straně je mnoho těch, kteří bez dobrého bochníku chleba po svém boku nedokážou usednout ke stolu.
Nejstarší chléb, jehož existence byla vědecky potvrzena, pochází z doby před více než 14 000 lety, tedy z doby před vznikem zemědělství. Byl nalezen v Jordánsku a jeho složkami byly obiloviny, jako divoká pšenice, ječmen a oves, i když není známo, zda byly fermentované, a je pravděpodobné, že šlo o placatý chléb. Historie chleba je dlouhá, a přestože se počet receptů od jeho vynálezu téměř nekonečně rozrostl, nejlepší způsoby jeho výroby jsou ty nejtradičnější a řemeslné, při nichž se používá kvásek (kvásek z mouky a vody bez přidání droždí) a kvalitní mouka.
Vůni dobrého domácího chleba, trpělivě ručně hněteného a vyrobeného na kvásku, nelze zaměnit s ničím jiným. Chutná lépe, dodá nám více živin a také déle vydrží v naší spíži. Žitný chléb je mezi nimi odrůdou, kterou bychom neměli pro její výživové vlastnosti přehlížet. Je známý jako černý chléb s mnohem hustší drobenkou a jeho původ sahá až do období paleolitu, do oblasti Sýrie. Je to chléb, který dlouho vydrží, a důkazem toho je, že ho do svého jídelníčku zařazovaly i římské legie.
Kvalita mouky a proces pečení přímo ovlivňují chuťové a výživové vlastnosti chleba, který konzumujeme.
Ačkoli dnes patří k nejoblíbenějším druhům chleba, ve starověku byl považován za chléb „chudých“. Díky nízkému obsahu lepku, ale velmi bohatému na vlákninu a bílkoviny, je to velmi zajímavý recept, který se velmi dobře hodí například k ořechům, jako jsou vlašské ořechy nebo sultánky. Na jeho specifickou chuť, od slané až po hořkou, je třeba si zvyknout, ale po uvaření se stává jednou z nejžádanějších možností pro ty, kteří dbají na vyhledávání co nejzdravějších verzí každého produktu.
Vlastnosti a výhody
Žito ( S ecale corne L. ) je nejstarší obilninou používanou k potravinářským účelům. A jeho pěstování pochází z Afriky a Asie. Obsahuje například více bílkovin než oves, rýže a pšenice. A je velmi plnohodnotné. Zde jsou některé její nutriční vlastnosti:
- Přestože obsahuje lepek, je ho v ní méně než v pšenici.
- Má vysoký obsah pomalu stravitelných komplexních sacharidů, jako jsou pentózy , které dávají těstu z této mouky viskózní konzistenci a pomáhají při pečení.
- Má nízký obsah tuku, ale ten, který obsahuje, je kvalitní. Jsou to především polynenasycené tuky s esenciálními mastnými kyselinami, jako jsou omega-6 a v menším množství omega-3, a také lecitin, který je prospěšný pro náš oběhový systém.
- Obsah vlákniny v žitném chlebu je velmi vysoký a dokonce převyšuje obsah vlákniny v ovesném chlebu.
- V sekci vitamínů a minerálů vynikají vitamíny skupiny B, kyselina listová, zinek a selen.
Jednou z výhod žitného chleba je, že pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním a snižovat hladinu cholesterolu, což je dáno vysokým obsahem vlákniny. A díky vysokému obsahu zdravých tuků podporuje správnou hladinu krevních lipidů. Nejsou však jejich jediným přínosem pro organismus:
- Tento chléb je vhodný pro lidi trpící cukrovkou, protože má nízký glykemický index, ale vysoký obsah vlákniny.
- Pomáhá při gastritidě a bolestech žaludku. Obsažený sliz pomáhá zklidnit podrážděné sliznice.
- Reguluje střevní tranzit právě díky vysokému obsahu vlákniny a hlenu.
- Díky obsahu zinku a selenu je vhodnou potravinou pro regulaci našeho imunitního systému. A díky obsahu omega-6 je spojencem v boji proti zánětlivým kožním onemocněním, jako jsou ekzémy nebo lupénka.
- Protože obsahuje fytoestrogeny, je vhodný z hlediska výživy ve fázi menopauzy a je také velmi doporučován pro veganskou nebo vegetariánskou stravu, protože se jedná o velmi výživný chléb.
Kontraindikace
Žitný chléb je kontraindikován především u lidí, kteří jsou na tuto obilovinu alergičtí. I když to není příliš časté, může se to stát a příznaky sahají od kožních reakcí, jako jsou vyrážky nebo kopřivka, až po dýchací potíže, jako je astma nebo ucpaný nos, a také bolesti břicha, nevolnost nebo průjem a žaludeční a střevní potíže. Mezi nejvíce alarmující reakce může patřit anafylaxe.
Lidé s diagnostikovanou celiakií nebo nesnášenlivostí lepku by také neměli konzumovat žitný chléb, protože žito, i když v menším množství než pšenice, tento protein obsahuje a jeho požití může způsobit poškození střev. Pro tyto lidi existují jiné možnosti bezlepkové mouky, jako je pohanková, rýžová nebo cizrnová mouka.