Vědci testovali, zda je káva s mlékem zdravá. Výsledek vás možná překvapí

Antioxidanty v černé kávě jsou zdraví prospěšné. Mnozí lidé však nemají rádi hořkost kávy a používají mléko, aby získali jemnější chuť. Studie in vitro z roku 2005 ukázala, že mléko snižuje antioxidační kapacitu kávy. Novější analýza však dokazuje, že i tato kombinace může mít pozitivní účinky na organismus. Zde je vše, co potřebujete vědět o kávě s mlékem.

Káva je po vodě nejoblíbenějším nápojem Čechů. Osm z deseti dospělých pije tento tmavý horký nápoj každý den nebo několikrát týdně. Ne každá káva je však stejná. Někteří ji mají rádi s mlékem a cukrem jako latte macchiato nebo cappuccino, zatímco jiní dávají přednost espressu, americanu nebo filtrované kávě. V současné době existuje mnoho studií, které potvrzují pozitivní účinky kávy – černé a bez jakýchkoli přísad.

Káva je ceněna zejména pro své polyfenoly, jako je kyselina chlorogenová. Jedná se o sekundární rostlinné látky, které mají antioxidační vlastnosti a chrání buňky před poškozením a záněty.

Jak uvádí přehled z roku 2013, pravidelná konzumace kávy může snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku, obezity a deprese . Metaanalýza 201 studií z roku 2017 dokonce ukazuje, že konzumenti kávy mají o 17 % nižší riziko … nižší celkové riziko úmrtí. Ukázala také, že ti, kteří ji konzumují ve velkém množství, mají o 18 % nižší riziko vzniku rakoviny.

Vědci v předchozí studii dospěli k závěru, že dva až čtyři šálky kávy denně jsou neškodné a mají pozitivní vliv na zdraví a riziko úmrtí. Zároveň však upozorňují, že je třeba zvážit možné přínosy pravidelné konzumace tohoto nápoje oproti možným rizikům (většinou souvisejícím s vysokým obsahem kofeinu). Mezi ně patří například úzkost, nespavost a možné zvýšené riziko zlomenin kostí.

Většina důkazů o zdravotních účincích kávy je založena na pozorovacích studiích a některých randomizovaných kontrolovaných studiích. Ty ukazují souvislosti, ale neprokazují příčinnou souvislost.

Káva nerovná se káva

Šálek kávy je komplikovaná záležitost. Skotská studie 104 káv espresso z různých kaváren zjistila, že obsah kofeinu se pohyboval od 48 do 317 mg na porci, zatímco obsah (antioxidační) kyseliny chlorogenové se pohyboval od 6 do 188 mg. Bylo zjištěno, že pražení zrn má významný vliv na množství zdraví prospěšných látek v konečném produktu. Obecně platí, že čím nižší je stupeň pražení, tím více antioxidantů zůstává zachováno.

Kravské mléko a výrobky z kravského mléka zase pomáhají uspokojit naši potřebu bílkovin, vápníku, vitaminu B2 a jódu. Česká společnost pro výživu doporučuje konzumovat dvě porce mléka a mléčných výrobků denně.

Analýza různých studií však ukazuje, že zejména mléčné bílkoviny jsou předmětem sporů, pokud jde o to, zda přidání bílého nápoje může snížit nebo dokonce neutralizovat zdraví prospěšné účinky kávy.

Tuto otázku si položil i americký lékař Dr. Michael Greger. V roce 2022 na svých webových stránkách Nutritionfacts.org popsal, jak přidání mléka působí proti arterio-ochranné funkci černého čaje. Odborník se odvolává na malou intervenční studii provedenou na Charitě v roce 2007. Jako kontrolní skupina pilo 16 osob černý čaj, černý čaj s mlékem nebo vodu. Arterio-protektivní účinek byl však zjištěn pouze u skupiny, která nekonzumovala mléčné výrobky. Jako možný důvod vědci uvedli skutečnost, že kasein z mléčných bílkovin váže katechiny obsažené v čaji a snižuje tak jejich antioxidační účinek.

To, co se ve studii stalo s čajem, zřejmě platí i pro kávu. V roce 2005 byl vliv mléka na antioxidační kapacitu kávy testován in vitro – jakoby ve zkumavce. Mléko ji snížilo. Platí to však i pro lidi? Ano, alespoň podle malé intervenční studie, které se v roce 2011 zúčastnilo pět dospělých osob. Analýza vzorků moči ukázala, že současná konzumace mléka a kávy významně snížila biologickou dostupnost chlorogenových kyselin ve srovnání se samotnou kávou, přičemž míra výtěžnosti činila 40 %. u kombinací a 68 % u samotné kávy.Vědci testovali, zda je káva s mlékem zdravá. Výsledek vás možná překvapí

Mléko a káva mohou předcházet zánětům

V roce 2023 vědci z Kodaňské univerzity zkoumali, jak polyfenoly (například z kávy) interagují s aminokyselinami, stavebními kameny bílkovin (z mléka). V laboratoři zjistili, že kombinace těchto dvou látek je dvakrát účinnější v boji proti buněčnému zánětu než samotné polyfenoly. Autoři předpokládají, že ovlivňují určité imunitní buňky, makrofágy. V jiné studii vědci prokázali, že polyfenoly se vážou na bílkoviny v kávovém nápoji s mlékem .

Vliv mléka na zdraví prospěšné účinky kávy vědce zmátl

Výzkumnice v oblasti potravin a spoluautorka obou studií Marianne Nissen Lundová v tiskové zprávě vysvětlila význam výsledků a další kroky. – Ve studii jsme ukázali, že protizánětlivý účinek na imunitní buňky je posílen reakcí s aminokyselinou. Je tedy možné, že by tento koktejl mohl mít pozitivní vliv na zánět i u lidí. To nyní budeme dále zkoumat, nejprve na zvířatech. Poté doufáme, že získáme finanční prostředky na výzkum, který nám umožní tento účinek otestovat u lidí,“ uvedla.

Měli byste tedy pít kávu s mlékem, nebo bez něj? Odpověď na tuto otázku může záviset na typu mléka nebo rostlinné alternativy, kterou si vyberete . Studie zkoumala biologickou dostupnost antioxidačních polyfenolů v odstředěném kravském mléce a sójovém nápoji. Obě látky zvyšovaly biologickou dostupnost fenolů v kávě, ačkoli tento účinek byl výraznější v případě odstředěného mléka . Kromě toho mělo plnotučné mléko opět výhodu oproti mléku odstředěnému .

V roce 2015 byla provedena studie tohoto sójového nápoje na lidech. Ta ukázala, že při konzumaci kávy se sójovým mlékem na sebe sójová bílkovina a/nebo další látky v ní obsažené vážou chlorogenové kyseliny v kávě a snižují tak jejich vstřebávání v horní části trávicího traktu. Analýza vzorků moči šesti subjektů však ukázala, že rozdíl ve vylučování kyselin (mezi černou kávou a kávou se sójovým mlékem) byl malý a účinek byl pravděpodobně méně významný než při současné konzumaci kravského mléka a kávy. Důvodem je podle autorů skutečnost, že vazba na sójové bílkoviny je reverzibilní, takže chlorogenové kyseliny mohou být při dalším trávení opět uvolňovány střevními bakteriemi.

Výzkum prý (zatím) nemůže definitivně odpovědět na otázku, zda by se káva měla pít s mlékem (nebo jeho rostlinnou alternativou), či nikoliv. Další analýzy dánské skupiny však mohou do této otázky v budoucnu vnést světlo. Je také otázkou, zda mohou mít vliv i další složky potravin, které se běžně konzumují s kávou (např. míchaná vejce nebo koláče).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *