V zimě je lepší je nekupovat. Nejhorší ovoce a zelenina v obchodech

Doby, kdy se vám o dostatku ovoce a zeleniny v zimě mohlo jen zdát, jsou dávno pryč. Dnes v supermarketech, ale i v malých lokálních obchodech snadno seženete barevné papriky, rajčata, exotické ovoce a dokonce i jahody, chřest a čerstvý salát. Bohužel, i když mnohé ovoce a zelenina lákají svým dokonalým vzhledem, v zimě je raději nekupujte. Ukazuje se totiž, že mohou mít negativní vliv na naše zdraví. Zjistěte proč.

Chřest

Sezóna chřestu trvá od dubna do začátku června. V zimě je můžete koupit ve Španělsku, Nizozemsku nebo Řecku. Nejčastěji se pěstují v umělých podmínkách (v dobře osvětlených sklenících) a hojně se hnojí. Přesto v nich nenajdeme ani jemnou chuť, ani tvrdost. Chřest je v zimě jen povadlý a vláknitý. Skvělou alternativou jsou tzv. zimní chřesty neboli scorzonery. Sezóna této zapomenuté polské zeleniny trvá od října do dubna. Jedlá část se vyznačuje mírně kořenitou a oříškovou chutí. Kromě toho scorzonera bojuje proti zažívacím potížím, podporuje činnost jater a má vynikající vliv na nervový systém. Místo chřestu by se v zimě měla do jídelníčku zařadit také růžičková kapusta nebo mražené strunové fazole.

Rajčata a okurky

Rajčata a okurky jsou v zimě vodnaté a nechutné. Bohužel kvůli nedostatku přirozeného slunečního svitu (pěstují se ve sklenících s umělým osvětlením) obsahují mnohem méně cenných živin. Aby dosáhli rychlejšího růstu, používají pěstitelé také velké množství hnojiv a pesticidů. Ty mají zničující vliv na naše zdraví – jsou zodpovědné za zažívací potíže, hormonální poruchy a dokonce i některé druhy rakoviny (zejména tlustého střeva). V zimě je nejlepší jíst konzervovaná rajčata – jsou jednou z mála zelenin, které se po tepelné úpravě stávají ještě zdravějšími a bohatšími na antioxidanty. Syrové skleníkové okurky by měly být nahrazeny nakládanými.

Špenát a hlávkový salát

Špenát a hlávkový salát patří mezi nejzdravější zeleninu, obsahují mimo jiné: vysoké množství železa. Bohužel mají tendenci hromadit hnojiva a pesticidy a v zimě se používají mnohem více. Mohou obsahovat velké množství dusičnanů, které mají negativní vliv na naše zdraví. Jsou podezřelé z toho, že přispívají ke vzniku některých druhů rakoviny a metabolických poruch. V zimě je lepší nahradit špenát a salát kapustou, zelím a kořenovou zeleninou.

V zimě byste to neměli přehánět s citrusovými plody. Jsou sice lákavé svou chutí, ale ochlazují náš organismus.

Jahody

V zimě můžete v supermarketech koupit neuvěřitelně červené a velké jahody. Těm se raději za každou cenu vyhněte. Dovážejí se z Itálie, Řecka nebo Maroka a musí být dobře uskladněny, aby vydržely dlouhý transport. Navíc je marné hledat v nich byť jen špetku chuti a šťavnatosti polských jahod, které kupujeme v létě. Jahody dovážené v zimě jsou prostě sypké, suché a nechutné. Příznivci této sezónní zeleniny si mohou ze zmražených jahod připravit smoothie nebo je použít k přípravě knedlíků.

Citrusové plody

V prosinci a lednu jsou citrusové plody v České republice nejchutnější – sladké a velmi šťavnaté. Bohužel bychom je měli jíst v umírněném množství, protože ochlazují náš organismus. Obsahují (zejména banány) hodně draslíku, který ovlivňuje procesy termoregulace. To způsobuje, že se otevírají kožní póry, potíme se a ztrácíme teplo. Vědci již mnoho let zdůrazňují, že nejzdravější jsou pro nás potraviny dostupné v závislosti na ročním období v našich zeměpisných šířkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *