Nová studie zveřejněná v časopise ukazuje souvislost mezi konzumací slazených nápojů a zvýšeným výskytem cukrovky 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění. Autoři zprávy Gerald J. Friedman a Dorothy R. Friedmanová z Tuftsovy univerzity zdůrazňují, že tento problém se týká zejména zemí s nízkými a středními příjmy, například v Africe a Jižní Americe.
- Studie upozorňují na tento problém zejména v zemích s nízkými a středními příjmy v Africe a Jižní Americe.
- V subsaharské Africe je 21 % nových případů cukrovky spojeno s konzumací slazených nápojů.
- Odborníci vyzývají k přijetí opatření k omezení spotřeby těchto nápojů a navrhují mimo jiné: zavedení daně z cukru.
V subsaharské Africe lze až 21 % nových případů cukrovky přičíst konzumaci slazených nápojů, zatímco v Jižní Americe je to 24 %. cukrovka a 11 % kardiovaskulární onemocnění. Nejsložitější situace je v Kolumbii a Mexiku, kde 48, resp. 31 procent nových případů cukrovky souvisí s konzumací těchto nápojů.
Slazené nápoje obsahují vysoké množství cukru, což vede k prudkému zvýšení hladiny glukózy v krvi. Odborníci varují, že jejich konzumace přispívá k obezitě, inzulínové rezistenci a metabolickým poruchám, které mohou vést k cukrovce a kardiovaskulárním onemocněním. Tento problém se týká zejména dětí a mladých mužů.
Potřeba globálních opatření
Autoři zprávy vyzývají k přijetí opatření k omezení spotřeby slazených nápojů. Laura Lara-Castor z Washingtonské univerzity zdůrazňuje, že je třeba přijmout opatření založená na důkazech, aby se zabránilo zkrácení života mnoha lidí. Jedním z navrhovaných řešení je daň z cukru, která již měla pozitivní výsledky v Mexiku.
- Zajímavá fakta o tom, jak se vyhnout cukru.
O tom, že cukr je pro nás důležitý, informoval prof. Dariush Mozaffarian z Tuftsovy univerzity upozorňuje, že intenzivní reklamní kampaně na sladké nápoje, zaměřené především na děti a dospívající, přispívají ke zvýšení jejich spotřeby. Podle Světové zdravotnické organizace trpí cukrovkou téměř 830 milionů lidí na celém světě a kardiovaskulární onemocnění jsou hlavní příčinou úmrtí, zejména v zemích s nízkými příjmy.