Tento neobvyklý nálev můžete pít ráno a večer. Bojuje proti otokům a odstraňuje toxiny

Češi milují čaj – to je fakt. Mnozí z nás jím začínají den nebo si ho dopřávají na zahřátí a během společenských akcí. Tato mánie je skvělou záminkou k tomu, abychom se seznámili s méně nápadným nápojem – tatarským pohankovým čajem, který je nejoblíbenější v Japonsku, Číně a Koreji. V posledních letech si získává uznání také v Evropě a Severní Americe a stává se zajímavou a zdravou alternativou klasických nápojů.

Závan svěžesti v šálku – co je pohankový čaj?

Dlouhá tradice pití čaje v asijských zemích nás právem směruje při hledání chuťově výraznějších nápojů do těchto částí světa. Pohankový čaj je velmi oblíbený v Japonsku, kde se nazývá soba-cha. Jeho chuť dobře znají také gurmáni v Číně, Koreji a na Tchaj-wanu. Z těchto zemí stojí za to vzít si příklad, protože těží nejen z chuti, ale především z léčebných vlastností pohankového čaje.

Pojem „čaj“ je zde však podmíněný. Nálev se nepřipravuje z listů, ale z pražených semen pohanky tatarské, známé také jako pohanka tatarská. Jedná se o rostlinu příbuznou pohance obecné, kterou si spojujeme s ideální surovinou pro výrobu chutných a hodnotných obilovin. Neměli bychom je však ztotožňovat. Pohanka tatarská je rostlina odolná vůči náročným klimatickým podmínkám a zároveň bohatá na živiny. Zajímavé je, že v některých evropských kulturách je vnímána jako plevel. Je načase se na ni podívat laskavějším pohledem, zejména pokud jsme pijáky čaje.

Můžete ho pít kdykoli během dne. Jak chutná pohankový čaj?

Především je třeba poznamenat, že nálev z airy neobsahuje kofein. To je velmi dobrá zpráva pro lidi, kteří ho omezují nebo vylučují ze svého jídelníčku. Z této skutečnosti také vyplývá, že neexistují žádná omezení týkající se denní doby. Neobvyklý čaj lze pít jak ráno, tak večer – bez rizika problémů s usínáním.

Jak chutná? Někteří lidé se mohou obávat hořkých tónů. Nic nemůže být dále od pravdy. Pohankový nálev má jemnou oříškovou karamelovou chuť. Někteří lidé v jeho chuti zachycují čokoládové nebo vanilkové akcenty. Pokud chcete nad šálkem experimentovat, můžete do nápoje přidat citron, med, zázvor, skořici nebo kardamon. Je vhodný ke konzumaci za tepla i za studena.

Japonci tento nálev pijí po jídle. Proč byste měli následovat jejich příkladu?

V Japonsku soba-cha často slouží jako vyvrcholení jídla. Zdůrazňují se její uvolňující a trávicí vlastnosti. V Zemi vycházejícího slunce jsou obzvláště ceněny její detoxikační účinky na organismus. Pohankový čaj zklidňuje žaludek, zlepšuje vylučování toxinů a zlepšuje střevní peristaltiku . Jako produkt s vysokým obsahem vlákniny také pomáhá kontrolovat chuť k jídlu. Takový spojenec v procesu hubnutí má cenu zlata.

Nálev na otoky a prokrvení

Mezi vlastnostmi pohankového čaje stojí za zmínku, že odstraňuje z těla přebytečnou vodu. Tento stav se často projevuje mimo jiné: otoky viditelnými na obličeji nebo otoky končetin. Nálev ze sv. airy přinese úlevu také lidem, kteří často pociťují pocit tíhy v nohou nebo pozorují zvýšení počtu poškozených cév v nohou.

Nápoj je velmi dobrým zdrojem rutinu, který je zodpovědný za regulaci krevního oběhu a za posílení a dodání pružnosti cévám. Stává se tak klíčovou složkou při ochraně před křečovými žilami a rozvojem srdečních onemocnění, aterosklerózy a mrtvice.

Na co ještě pomáhá pohankový nálev?

Nezjevné zdravotní vlastnosti čaje jsou pokladnicí složek, které jsou pro tělo prospěšné. O přítomnosti rutinu a vlákniny v jeho složení již víme. Tento soubor doplňují vitaminy skupiny B, vitamin E, hořčík, zinek a železo. Díky tomu nálev z pohanky tatarské protizánětlivé účinky a posiluje imunitní systém – zejména po prodělané infekci. Bioaktivní látky obsažené v pohance mohou také stabilizovat hladinu glukózy, což ocení lidé s cukrovkou nebo inzulinovou rezistencí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *