Nedávno jsem dělala karbanátky z mletého masa. Byly tak vynikající, že mě rodina požádala, abych je udělala znovu. Napadlo mě, že je překvapím a tentokrát udělám ohnivé řízky. Jsou podobné, ale dají se udělat mnohem silnější s jedním přídavkem.
Kotleta z mletého masa a ohnivý řízek? Ne každý ví, jaký je mezi nimi rozdíl. Ty druhé jsou jednoduše drůbeží nebo drůbeží a telecí řízky. Nyní se tyto názvy používají jako synonyma a nejčastěji v obou případech říkáme prostě „řízky“.
Nejen kulinářská vzpomínka
Ohnivé řízky jsou spojeny s kulinářskými vzpomínkami. Bývaly velmi oblíbené, podávaly se v mnoha mléčných barech nebo při rodinných večeřích. Byly ceněny pro svou jemnou chuť a křupavou, dobře osmaženou, chutnou kůži. Ohnivé řízky však nejsou českým lidovým receptem. Pocházejí z ruské kuchyně a jsou známy již od počátku 19. století. Jejich název pochází od hostinského, u kterého je ochutnal sám car Mikuláš II. Chutnaly mu natolik, že je zařadil do svého pravidelného jídelníčku. V České republice je recept na ohnivý řízek znám již od poloviny 19. století.
Výjimečná chuť
Přestože se ohnivý řízek tradičně připravuje z drůbežího masa, zejména kuřecího, stále vznikají nové varianty tohoto pokrmu. Stále častěji se kuřecí maso nahrazuje krůtím. Inovace se týkají také způsobu přípravy. Tradiční smažení lze nahradit pečením v troubě, přípravou na elektrickém grilu nebo přípravou ve fritéze. Díky těmto změnám jsou řízky zdravější verzí svého klasického protějšku.
Teplé a studené
Velmi chutná je také verze řízků se šlehanými bílky. Pak budou výjimečně měkké a kypré. A jsou také výjimečně šťavnaté. Suché řízky? V jejich případě je to prostě nemožné. Jsou vynikající jak teplé k večeři, tak studené s omáčkami a nakládanou zeleninou.
Ohnivé kotlety
Složení:
- Složení: 600 g krůtího filé,
- 3 vejce,
- 1 cibule,
- rohlík namočený v mléce,
- několik snítek kopru,
- sůl, čerstvě mletý černý pepř,
- strouhanka,
- rozpuštěné máslo nebo olej na smažení.
Příprava:
- Cibuli nakrájejte nadrobno a osmažte ji do průhledna.
- Housku namočíme do mléka. Po chvíli ji vymačkáme.
- Maso nakrájejte najemno nožem nebo ho připravte v kuchyňském robotu.
- Smíchejte maso se žloutky, zesklovatělou cibulí, máslem, namočeným chlebem a kořením a důkladně promíchejte. Nakonec přidáme kopr a koření.
- Bílky vyšlehejte do silné pěny, opatrně je spojte s masovou hmotou a promíchejte.
- Z masové hmoty vytvarujeme kotlety. Poté je obalíme ve strouhance.
- Pokud máte více času, můžete je asi půl hodiny chladit v lednici.
- Smažte je na rozpáleném tuku z obou stran dozlatova.