Nejhorší doba pro konzumaci ovoce. Pozor na kila navíc

Ovoce je neuvěřitelně zdravé a nemusíme o tom nikoho přesvědčovat. Podle odborníků je však některé druhy lepší před spaním nejíst, protože po nich můžeme nabrat kila navíc a mají jiný účinek, než očekáváme. Naštěstí je výběr ovoce tak velký, že si každý může najít něco pro sebe, a to i jako večerní svačinu.

  • Přestože je ovoce velmi zdravou součástí vyvážené stravy, nemělo by se jíst stále. Podle některých odborníků je nejlepší vyhnout se jim před spaním.
  • Vysoká dávka přírodního cukru, která se v ovoci nachází, může přispívat k přibývání na váze a potížím s usínáním.
  • Naštěstí existují výjimky a způsoby, jak ovocný cukr zkrotit a zpomalit jeho uvolňování do krevního oběhu.

Skutečná zdravotní a vitaminová bomba – tak lze shrnout většinu ovoce, které je navíc chutné, sladké a ideální na lehkou svačinu. Nejlepší je však nejíst je příliš pozdě během dne. Večerní ovocné hody mohou vést k problémům s usínáním nebo k neplánovanému přibírání na váze. Jak je to možné?

Nejhorší doba pro konzumaci ovoce

Pokud vás láká dát si večer něco malého a ušetřit na dietě svačinou ze zdravého ovoce, buďte opatrní, protože na vás může čekat nečekaná dietní past. Ačkoli nám logika říká, že je mnohem lepší sníst talíř ovoce než chipsy, taková záludnost není bez významu pro vaše zdraví a postavu.

O kalorické hodnotě ovoce a negativních účincích ovocného obžerství koluje mnoho mýtů. Je lepší nezacházet do extrémů – ovoce je v našem jídelníčku užitečné a velmi potřebné, ale jako u každého produktu je lepší řídit se zdravým rozumem. Je také dobré si uvědomit, že pro takové svačinky je mnohem vhodnější čas než večer. Ano, to je ta nejhorší doba pro konzumaci ovoce.

Hlavním důvodem, proč někteří odborníci nedoporučují jíst ovoce na konci dne, je přírodní cukr v něm obsažený, tedy fruktóza. Tento typ cukru může přispívat k neplánovanému hromadění kilogramů a vyvolává chuť na svačinu. Tento typ cukru nás na dlouho nezasytí a rychle se uvolňuje ve formě glukózy, která rychle zvyšuje hladinu cukru v krvi. Tyto náhlé přívaly energie se velmi rychle vyčerpají a pak dochází k prudkému poklesu hladiny cukru, který je doprovázen záchvaty hladu a velmi špatnou náladou.

Kromě toho může vysoká hladina cukru ztěžovat usínání a způsobovat noční buzení. Na černé listině ovoce, kterému je třeba se na konci dne vyhnout, je ovoce s vysokým obsahem cukru, například hroznové víno, mango a meloun. Velmi kontroverzním ovocem je banán, který navzdory vysokému obsahu cukru pomáhá usínat. Jak je to možné?

Ovocné výjimky

Ovoce s nízkým glykemickým indexem nezpůsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi. Do této skupiny patří například borůvky a lesní plody. S jejich množstvím to také raději nepřehánějte a ovocné svačinky si dopřejte v dobré společnosti. Pokud je budete jíst s dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny, uvolňování cukru se zpomalí. Banány s jogurtem nebo ovesnými vločkami jsou skvělou večerní svačinou. Bílkoviny a vláknina zpomalí tornádo cukru a banán sám o sobě obsahuje látky, které mohou mít velmi pozitivní vliv na náš spánek – hořčík a tryptofan, aminokyselinu nezbytnou pro tvorbu melatoninu, spánkového hormonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *