Pokud si chcete hlídat jídelníček, váš talíř by měl být plný zeleniny, včetně zelené. Nejčastěji si vybíráme různé druhy salátů, od máslového přes římský až po kukuřičný salát nebo rukolu. Všechny druhy zelí jsou stejně chutné a velmi zdravé. Dnes se podíváme na řeřichový salát, který nejen zpestří vaše každodenní jídlo, ale také podpoří vaše zdraví.
Řeřicha – zapomenutá příbuzná salátu, nazývaná také řeřicha, je rostlina z čeledi kapustovitých, která se vyskytuje po celém světě. V České republice ji však ve volné přírodě najdeme poměrně vzácně a vyskytuje se spíše v západní části země. Roste na vlhkých místech, v blízkosti břehů potoků, říček a řek. Svým vzhledem se poněkud podobá polníčku a řeřichě. Má šípovité listy na dlouhých řapících a květy vyrůstají nad vodní hladinu. Kromě chuti má také léčivé účinky. Proč jíst řeřichu a do kterých receptů ji propašovat? Dáme vám nápovědu.
Proč jíst řeřichu?
Řeřicha je plná vitamínů a minerálů. Vitamin A, který podporuje především zdraví očí a pokožky, vitaminy skupiny B, které mimo jiné ovlivňují nervový a oběhový systém, vitamin C, který podporuje imunitu a má antioxidační vlastnosti, a vitamin K, který zajišťuje především správnou srážlivost krve. Řeřicha je také zdrojem vápníku a fosforu, které posilují kosti a zuby, hořčíku, který podporuje nervový, kardiovaskulární a svalový systém, a železa, které pomáhá chránit před chudokrevností.
Listy řeřichy obsahují také antioxidanty, které pomáhají tělu bojovat proti škodlivým účinkům volných radikálů, a působí protizánětlivě, proti stárnutí a proti rakovině.
Konzumace řeřichy podporuje správné trávení a prospěje také funkci jater, protože podporujejejich regeneraci. Mohou ji využívat i lidé, kteří chtějí pečovat o svůj oběhový systém, pomáhá regulovat krevní tlak a podporuje srdeční činnost. Má také močopudný účinek, který pomáhá odstraňovat nepotřebné zplodiny látkové výměny. Bude také skvělou volbou pro lidi držící dietu, protože je nízkokalorická a podporuje metabolismus.
Řeřicha – použití v kuchyni
Chcete vědět, jak chutná řeřicha? Je to taková mírnější verze řeřichy a může se jíst syrová nebo vařená. Ukázalo se, že ji můžete pěstovat i na okenním parapetu. Můžete ji používat místo svého oblíbeného salátu, přidávat řeřichu do salátů nebo jako zeleninu do sendvičů. Hodí se k ředkvičkám, okurkám, rajčatům a paprikám.
Hodí se také do různých zeleninových polévek. Zelené listy lze použít také k ozdobení pokrmů. Pokud máte velké zásoby řeřichy, můžete si z ní připravit také pesto, stačí ji smíchat s několika lžícemi olivového oleje, parmazánem a hrstí vlašských ořechů . Ve Francii se řeřicha přidává do míchaných vajec a v Japonsku je přísadou do sushi.