Brambory nás provázejí téměř každý den, jsou přísadou mnoha pokrmů, od polévky až po nákypy. Ne každý způsob jejich přípravy je však vhodný pro starší lidi. Starší lidé by si měli vybírat potraviny, které jsou nejen výživné, ale také snadno stravitelné. Nadbytek cukru, tuků a smažených jídel může mít negativní dopad na jejich zdraví.
Brambory mohou být cenným zdrojem vlákniny, neboť poskytují přibližně 3 gramy této živiny na 200gramovou porci, což odpovídá dvěma středně velkým hlízám. To představuje více než 10 % denní potřeby vlákniny, která má zásadní význam pro zdravou střevní mikroflóru a silnější imunitní systém.
V jaké formě by měli senioři jíst brambory?
Klinický odborník na výživu a expert na téma „Brambory nebo brambory? Vybírejte, ochutnávejte a jezte“, doporučuje seniorům speciální způsob vaření brambor, který zvyšuje množství vlákniny a obsah tzv. rezistentního škrobu. Klíčové je zde vaření a chlazení hlíz, které přemění část škrobu na rezistentní škrob – tedy škrob, který se v tenkém střevě nestráví, ale v tlustém střevě se stane živnou půdou pro prospěšné bakterie.
– Když brambory uvaříme a pak je zchladíme, část škrobu v nich se přemění na tzv. rezistentní škrob, který je „odolný“ vůči trávení v tenkém střevě a přechází v nezměněné podobě do tlustého střeva. Tam je živnou půdou pro naše dobré bakterie. Získáváme tak další vlákninu, kterou střevní mikroflóra miluje! – ujišťuje odborník.
Při fermentaci rezistentního škrobu ve střevě vznikají různé mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA), které snižují pH v tlustém střevě a ovlivňují rozvoj prospěšné mikroflóry. Starší lidé by proto měli jíst chlazené brambory, např. ve formě salátu.
Chlazené brambory, např. ve formě salátu, jsou pro starší osoby obzvláště prospěšné. Proces fermentace rezistentního škrobu v tlustém střevě vede ke vzniku mastných kyselin s krátkým řetězcem, které snižují pH ve střevě a podporují rozvoj prospěšné mikroflóry.