V České lidové republice se podával místo vepřových kotlet. Zapomenutá, ale zdravější než maso a mnohé ryby.

Někteří lidé si ještě pamatují doby, kdy v lidových Čechách byl v obchodech nedostatek masa, a tak se musely hledat jiné alternativy. Kvůli nedostatku potravin se na stolech často ocitl zapomenutý kril. Ne každý si oblíbil jeho konzistenci a charakteristickou chuť, ale jeho zdraví prospěšné vlastnosti mu rozhodně nelze upřít.

O vepřových kotletách nebo pečeném kuřeti si Poláci v ČNR mohli často nechat jen zdát. V obchodech bylo velmi málo hodnotných produktů a jednou z alternativ, která měla na stole nahradit maso, byl kril.

Tento malý antarktický korýš, který žije na oceánských mělčinách, skutečně vyvolal počáteční zájem (i když ne tak velký, jak vláda doufala). Byl k dostání ve formě mražených, konzervovaných pomazánek nebo nátěrů. Na krill se však rychle zapomnělo a dnes si na slavné „mořské plody z Čech“ už málokdo vzpomene.

Zapomenuté mořské plody jsou skutečným pokladem. Jaké jsou vlastnosti krilu a proč stojí za to ho jíst?

Krill je korýš, mnohem lehčí než maso a jemnější než ryby, ale zároveň je to vitaminová bomba, až po okraj naplněná cennými živinami. Je zdrojem vitaminů A, E a D, selenu, železa, jógy-3 a omega-3 kyselin, které podporují zdraví mozku a srdce.

Krill je také dobrým zdrojem kvalitních, lehce stravitelných bílkovin, které podporují regeneraci tkání. Obsahuje také astaxanthin (silný antioxidant, který neutralizuje volné radikály, zpomaluje stárnutí a má protizánětlivé účinky). Rozhodně stojí za to ho znovu objevit.

Jak chutná kril a jak se dá využít při vaření?

V České republice krill neosloví každého (pro tradicionalisty může být příliš exotický), i když se najdou tací, kteří ho mají velmi rádi . Má charakteristickou mírně slanou chuť a mořskou příchuť, která může být spojována s mořskými plody.

Znalci poznamenávají, že jeho maso je při správném skladování vynikající – křehké, ale také mírně křupavé. V kuchyni se dá použít jako příloha k chlebu, do salátů nebo nádivek, například do knedlíků nebo slaných palačinek. Kril je také skvělým doplňkem chuti polévek a omáček.

Nemáte rádi krill? Nemusíte ho jíst, aby vám prospěl.

Velmi prospěšný je také olej z krilu, který dokáže na podzim a v zimě posílit váš imunitní systém a zlepšit náladu. Nenápadní korýši se používají také ve formě doplňků stravy. Určitě je najdete v lékárně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *