Toto ovoce obsahuje nejvíce pesticidů. Před konzumací je třeba je speciálně očistit.

Omytí ovoce pod tekoucí vodou je často nedostatečné, zejména u ovoce s drsnou slupkou, jako jsou hrozny, jablka nebo jahody.

Jablka, hrozny a citrusové plody mohou být vystaveny působení pesticidů, konzervačních látek a dalších chemikálií. Naštěstí je jejich oloupání snadné a vyžaduje pouze jednu přísadu, kterou má většina z nás v kuchyni.

1. „Nejšpinavější“ ovoce

Ovoce s vysokým obsahem pesticidů má obvykle tenkou slupku nebo je náchylné k napadení škůdci a vyžaduje intenzivní chemickou ochranu. Různé organizace, například americká Environmental Working Group (EWG), každoročně zveřejňují zprávy o reziduích pesticidů v potravinách.

Na základě těchto zpráv je možné určit ovoce, které je jimi nejvíce kontaminováno. Patří mezi ně: jahody, jablka, hroznové víno, hrušky, borůvky, maliny, broskve a citrusové plody.

2. Jaký je správný způsob loupání ovoce?

V době rostoucího povědomí o zdravé výživě věnuje stále více lidí pozornost důkladnému čištění ovoce před konzumací. Mnohé z nich je vystaveno pesticidům, konzervačním látkám a dalším chemikáliím, než se dostane na náš stůl.

Omytí ovoce pod tekoucí vodou často nestačí, zejména v případě ovoce s drsnou slupkou, jako jsou hrozny, jablka nebo jahody.

Jedním z nejjednodušších a nejpřirozenějších způsobů odstranění nečistot je použití roztoku vody a jedlé sody. Tato metoda je levná, účinná a nevyžaduje specializované přípravky.

Jedlásoda díky svým alkalickým vlastnostem účinně neutralizuje pesticidy a pomáhá odstraňovat nečistoty a bakterie.

Stop! Nejezte ta jablka nebo hrozny dříve, než je umyjete. Jablka a hrozny se umisťují na předních místech seznamů ovoce s nejvyšším obsahem reziduí pesticidů. Dobrá zpráva? K jejich vyčištění vám stačí voda a jedlá soda!

3. Jak připravíte roztok vody a jedlé sody?

Příprava směsi je velmi jednoduchá.

  1. Vezměte si misku s litrem teplé vody.
  2. Přidejte do ní 1-2 čajové lžičky jedlé sody.
  3. Důkladně míchejte, dokud se jedlá soda nerozpustí.

Ovoce by mělo být v roztoku umístěno asi na 10-15 minut. Po této době je můžete jemně potřít rukama nebo kartáčkem, zejména pokud mají tvrdou slupku. Nakonec je jednoduše opláchněte pod tekoucí vodou a osušte.

4. Výhody používání jedlé sody

  1. Odstraňuje pesticidy. Studie prokázaly, že jedlá soda účinně odstraňuje z povrchu ovoce i ty pesticidy, které se obtížně drhnou.
  2. Přírodní a bezpečná – jedlá soda je netoxická a zdravotně nezávadná, na rozdíl od některých specializovaných prostředků na mytí ovoce.
  3. Všestrannost. Roztok jedlé sody lze použít k čištění většiny druhů ovoce s hladkou i drsnou slupkou.

Při čištění ovoce je třeba mít na paměti, že tato metoda působí především na nečistoty na povrchu. Neodstraňuje látky, které mohly proniknout do ovoce, zejména pokud je slupka tenká nebo poškozená. Vyplatí se proto vybírat ekologické produkty, u nichž je použití chemických látek omezeno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *