Jíme je každý den a často ani nepřemýšlíme o následcích. Zejména zdraví lidé, kteří nemají problémy s nadváhou, si často myslí, že mohou beztrestně sníst cokoli. Pravda je však jiná. Odborník varuje, že některé potraviny přímo zvyšují riziko vzniku rakoviny.
- Odborník varuje před konzumací některých potravin, které jednoduše zvyšují riziko rakoviny
- Bylo prokázáno, že za přibližně 1/3 všech případů rakoviny jsou zodpovědné stravovací faktory.
- Horké nápoje, konzervované potraviny, potraviny s vysokým obsahem soli a červené maso mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny.
- Klíčem k úspěchu je umírněnost: převaha zdravých a bezpečných potravin ve stravě může snížit riziko vzniku rakoviny.
– Rakovina vzniká v důsledku poruchy regulace procesů podílejících se na řízení růstu buněk v našem těle. Tato dysregulace je zase diktována především genetickými faktory, faktory životního prostředí a výživy,“ říká doktor Bartek Kulczynski, odborník na lékařskou výživu.
Vědecké práce jasně ukazují, že za přibližně 1/3 všech případů rakoviny jsou zodpovědné výživové faktory.
– poznamenává odborník.
To znamená, že to, co denně jíme, má na výskyt rakoviny opravdu významný vliv. A to jak pozitivně, tak negativně.
Devět skupin potravin s nejsilnějším karcinogenním účinkem. Na první místo svého seznamu nutriční specialista uvádí sladkosti, cukrovinky a slazené nápoje. Problémem je samozřejmě vysoký obsah cukru.
– Přestože cukr sám o sobě není klasifikován jako karcinogen, z vědeckých studií velmi dobře víme, že jeho konzumace ve velkém množství přispívá ke vzniku rakoviny,“ říká doktor Bartek Kulczynski.
Odborník uvádí také umělá sladidla, která jsou sice povolena k používání a považována za bezpečná, ale ve společnosti stále vyvolávají vážné kontroverze. Připomíná, že před necelým rokem Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikovala aspartam jako pravděpodobně karcinogenní pro člověka. A přestože nelze jednoznačně říci, že aspartam způsobuje rakovinu, odborník na výživu doporučuje uklidnit se a nekonzumovat potraviny obsahující toto sladidlo příliš často.
Třetí skupinou karcinogenních výrobků jsou chipsy a křupky kvůli akrylamidu, který obsahují. Jedná se o látku, která vzniká především při smažení, pečení a opékání.
Vědecké studie ukazují, že akrylamid může přispívat například ke vzniku rakoviny ledvin, děložní sliznice, vaječníků nebo prsu.
– Upozornění.
Překvapivou informací může být, že vznik rakoviny může být podpořen pitím kávy, čaje a… polévky. Nejde však o obsah konkrétních složek, ale o… teplotu tekutiny. Podle výzkumu zvyšuje pití velmi horkého čaje riziko vzniku dlaždicobuněčného karcinomu jícnu až dvojnásobně. Jde o to, že horké tekutiny mohou poškodit epitel vystýlající jícen.
Seznam zahrnuje také konzervované potraviny, jako jsou rybí, masové a zeleninové konzervy. – Při výrobě konzerv se často používá látka zvaná bisfenol A. Chrání před korozí, ale není jí lhostejné naše zdraví. Podle výzkumů může přecházet z konzerv do potravin, vysvětluje doktor Bartek Kulczynski.
Na šestém místě jsou potraviny bohaté na sůl a s nízkou výživovou hodnotou, jako jsou omáčky a polévky, chipsy, bujónové kostky a solená strouhanka, a také nekvalitní masné výrobky: uzeniny a salámy, paštiky, sójové omáčky a tavené potraviny. sýry.
Dr. Bartek Kulczynski také varuje před červeným masem, zejména tím, které je důkladně zpracováno a tepelně upraveno při vysokých teplotách. Taková konzumace nás vystavuje vysokému riziku vzniku rakoviny tlustého střeva.
Vystavením masa vysokým teplotám vznikají karcinogenní sloučeniny, které mohou aktivovat geny způsobující rakovinu.
Nakonec odborník vyjmenovává všechny výrobky, které nesou známky plísní a alkoholu. V příspěvku odborník na výživu také zmínil, že klíčová je střídmost a zdravý rozum. Červené maso, sladidla ani sušenky rakovinu nezpůsobují, pokud je jíme příležitostně, a výhodou v našem jídelníčku budou zdravé a bezpečné potraviny.