„Bez volů není vývaru“ – upozorňuje přísloví. To si rozhodně nemyslí vegani, kteří mají na tuto lahodnou a výživnou polévku mnoho receptů. Jak tedy připravit libový vývar, který bude aromatický a lahodný? Tajemství spočívá ve výběru správných surovin, které vás možná překvapí.
Jak připravit chutný vegetariánský vývar?
Základem pro přípravu dobrého vývaru je obvykle směs drůbežího a hovězího masa a zeleniny, takže slovo „vývar“ je v tomto případě třeba brát v uvozovkách. Zajímavé chuti zmíněné polévky však lze dosáhnout i s pouhým malým množstvím zeleniny, jak tvrdí vegani a vegetariáni. Intenzitu a charakter chuti by takovému vývaru měly dodat mimo jiné: pískavice a libeček.
Pokud si chceme vychutnat vynikající chuť vývaru bez masa, musíme být trpěliví, protože polévka se musí dlouho vařit, nebo spíše, jak říkají kuchaři – mrkat.
Veganský vývar – složení
K přípravě veganského vývaru budeme potřebovat následující suroviny:
- Potřebujeme: 1 velkou cibuli,
- 5 mrkví,
- 4 pastináky,
- polovinu velkého celeru nebo celý menší celer,
- 1 větvičku celeru,
- 3 lžíce nasekaných listů libečku,
- 2 listy pórku
- 1 lžička kořene pískavice řecké seno,
- 3 bobule jalovce,
- 3 papričky oregana,
- 2 bobkové listy,
- 3 lžíce lněného oleje,
- sůl a pepř podle chuti,
- několik lístků petrželky.
Veganský vývar – recept
Začneme důkladným omytím veškeré zeleniny pod tekoucí vodou a oloupáním. Zeleninu nakrájíme na menší kousky (kromě cibule) a přidáme ji do hlubokého hrnce, ve kterém budeme vařit vývar. Přidáme také bylinky, lněný olej a zalijeme dvěma litry vody. Zapneme hořák pod hrncem a vaříme na nízký výkon. Vývar by se neměl vařit prudce, ale pouze „bleskově“.
Cibuli rozkrojíme na polovinu a osmahneme ji na ohni, poté ji přidáme do hrnce. Vývar tak získá krásnou zlatavou barvu a vůni. Po čtyřech hodinách vaření vývar podle chuti osolte a opepřete.