Co si uvařit k večeři místo vývaru? Tato polévka dominuje stolům na podzim, ale skvěle chutná i v zimě. Je hřejivá a vydatná a přidáním této ingredience bude ještě chutnější.
Tuto polévku dělám v zimě každý týden. Je hřejivá a mizí z talíře s každou kapkou. Jednu ingredienci zvýrazňuje mák,
Dýňová polévka dominuje podzimnímu jídelníčku, ale měli byste ji vařit i v chladném období. Je velmi chutná a určitě potěší dospělé i děti. Jak uvařit lahodnou dýni? Málokdo ví, že stačí přidat jednu ingredienci a bude tak lahodná, že si každý řekne o další.
Která dýně je na polévku nejlepší? Tyto odrůdy vám poskytnou sametovou strukturu a vynikající chuť.
Ne každý druh dýně je vhodný pro přípravu polévky. Nejlepší je odrůda Hokkaido, protože má sametovou strukturu, mírně sladkou příchuť a rychle se vaří. Dobrá je také dýně muškátová, která má málo semen, ale hodně měkké dužiny s lehce oříškovou chutí.
Jakou polévku k večeři? Udělejte si ji místo vývaru. Spolubydlící si hned řeknou o další
Pokud hledáte originální jídlo, zvolte tento hřejivý pokrm. Skvěle se hodí nejen k večeři, ale i na posezení s přáteli. K přípravě polévky budete potřebovat:
- dýně hokkaido,
- 250 g mražených lišek,
- cibuli,
- čtyři stroužky česneku,
- mrkev,
- oloupaná rajčata,
- 0,5 litru vývaru,
- 200 ml 30% smetany,
- koření: sůl, pepř, kurkuma, sladká a pálivá paprika, muškátový oříšek.
Nezapomeňte, že dýně hokaido má jemnou slupku, takže ji před pečením nemusíte loupat . Jak z ní připravit polévku?
- Na pánev s rozehřátým olejem dejte nakrájenou cibuli, rozmražené lišky a rozmačkaný česnek. Chvíli smažte, pak přidejte vývar, na kostičky nakrájenou mrkev a rajče. Dusíme asi 10 minut.
- Po této době přidejte nakrájenou dýni a koření a na mírném ohni vařte dalších 20 minut.
- Když je vývar hotový, nechte ho trochu vychladnout a pak vše míchejte, dokud nezískáte krémovou konzistenci. Nakonec přidejte smetanu, která polévce dodá sametovou chuť.