Pomáhá prý při bolestech kolen, povzbuzuje trávení, zlepšuje paměť a posiluje srdce: kořeněná rostlina kurkuma je na sociálních sítích inzerována jako lék na různé neduhy. Je čas na ověření faktů.
Kurkuma je na sociálních sítích vychvalována pro své zdraví prospěšné účinky, ale ne všechny její vlastnosti jsou vědecky prokázány.
Kurkuma je stručné vysvětlení
Kurkuma je známá dálněvýchodní směs různého koření, často nažloutlé barvy. Tu má na svědomí kurkuma, latinsky curcuma longa. Tento druh kurkumy a Curcuma xanthorrizae, kurkuma jávská, slouží také jako léčivé byliny. Poskytují úlevu při zažívacích potížích a případně zánětlivých stavech.
Co je kurkuma?
Kurkuma, latinsky Curcuma longa, je důležitou součástí směsi kari koření a dodává jí žlutou barvu. Tu způsobují především kurkuminoidy, zejména kurkumin. Další druh, Curcuma xanthorriza, známý také jako kurkuma jávská, se také používá jako
Odkud se vzal humbuk kolem kurkumy?
Zvýšený výzkum a objevení potenciálních zdravotních účinků kurkumy způsobily rozruch. Ve videích na sociálních sítích se objevilo mnoho influencerů, kteří vychvalovali údajné zdravotní účinky kurkumy a souvisejících produktů. Která tvrzení však obstojí při vědeckém zkoumání?
Plynatost a pocit plnosti
Nejznámější je tradiční využití kořeněné rostliny: její použití jako pomocníka při trávení. Její složky pravděpodobně stimulují žlučník, aby mimo jiné uvolňoval více žlučových kyselin. Ty se vážou na tuky v potravě a činí je stravitelnými. Kurkuma tak může zmírnit nadýmání a pocit sytosti.
Protizánětlivé účinky
Jak ukázaly laboratorní studie, kurkuma – zejména kurkumin v rostlině – má mírný protizánětlivý účinek. Kurkumin se pravděpodobně váže na enzymy podílející se na zánětlivých procesech v těle a blokuje je. Z těchto zjištění lze vyvodit možnou oblast využití: zánětlivá onemocnění.
„Kurkumu lze rozhodně doporučit jako protizánětlivou složku,“ vysvětluje farmaceut . „Je vhodná pro podporu zánětlivých onemocnění střev, kloubů, očí nebo kůže. Účinek se však nedostavuje okamžitě, ale až po určité době.“ Současné užívání kurkumy by mělo být konzultováno s lékařem nebo po poradě v lékárně.
Malé studie ukazují, že vysoké dávky výtažku z kurkumy mají příznivý vliv na průběh a výskyt exacerbací ulcerózní kolitidy. Jedná se o chronické zánětlivé střevní onemocnění. Účastníci studie užívali kurkumu navíc ke standardní léčbě. Větší studie by měly ukázat, zda je bylina v tomto ohledu účinná.
Existují také malé analýzy týkající se osteoartritidy, tj. opotřebení kloubů. Kurkuma může snížit bolest a ztuhlost kloubů, které se vyskytují například při osteoartróze kolene.
Možné další účinky
Kurkumin vykazuje protirakovinné účinky – zpočátku však pouze v pokusech na Petriho misce. Kromě toho může látka způsobit, že rakovinné buňky budou citlivější na účinky chemoterapie a ozařování. Účinek na člověka však zatím nebyl prokázán. To znamená: pokud kurkuma působí v laboratoři, neznamená to, že se tento účinek projeví i u lidí. To lze prokázat pouze v příslušných studiích.
Kdo by se měl kurkumě vyhnout?
Kurkuma není vhodná pro každého. Vyhnout by se jí měli lidé se žlučovými kameny nebo známými alergiemi na kurkumin. „Těhotné a kojící ženy mohou kurkumu užívat v malém množství jako koření a jinak se jí vyhnout,“ vysvětluje Spolkový institut pro hodnocení rizik (BfR) . nedoporučuje se ani její užívání dětmi. „Pokud máte zánět neznámé povahy nebo pokud je způsoben imunodeficitem a osoba užívá imunosupresiva , je třeba zvláštní opatrnosti,“ dodává lékárník.
Jaká jsou rizika užívání kurkumy?
Někteří lidé kurkumu ve vyšších dávkách špatně snášejí a pociťují bolesti žaludku. Jiní uvádějí sucho v ústech a nadýmání břicha. „S užíváním doplňků stravy s kurkuminem byly spojeny různé případy akutního poškození jater,“ uvádí BfR. „Jedná se o první náznaky, že užívání přípravků obsahujících kurkumin, zejména těch se zvýšenou biologickou dostupností, může vést k poškození jater,“ uvádí BfR. Je proto důležité zvážit přípustnou denní dávku, a pokud tomu tak není, vždy se předem poradit s lékařem, zda je možné přípravek užívat a v jaké dávce. Pokud se objeví příznaky jako žloutenka (zežloutnutí kůže nebo očí), neobvyklá únava nebo bolesti břicha, měli byste se poradit se svým lékařem.ost léků?
Je možné, že kurkuma může interagovat s jinými léky, např. s některými léky proti rakovině. V roce 2018 byly v časopise popsány dva případy : užívání kurkumy v kombinaci s piperinem významně snížilo účinné hladiny protinádorového léku everolimus u dvou pacientek s rakovinou prsu. Interakce byly pozorovány také s perorálními protinádorovými léky, jako jsou palbociklib, kapecitabin a enzalutamid.
V jaké formě se dodává kurkuma?
Kurkumu najdete nejen jako součást kari směsí, ale také jako samostatné koření v prášku, ve formě čaje a v mnoha doplňcích stravy. Kurkumin se však ve vodě špatně rozpouští a do těla se střevy vstřebává jen nepatrně. Například z čaje ze zlatého kořene se pravděpodobně uvolňuje příliš málo kurkuminu. Při požití žluté rostlinné látky vzniká další problém: rychle se vylučuje játry.
Vědci se snaží tyto nevýhody kurkuminu obejít tím, že žluté barvivo balí do speciálních léčivých forem jako potravinářskou přísadu. Například piperin lze přidávat do potravin. Piperin se nachází v černém pepři a podporuje rychlejší a větší vstřebávání kurkuminu v těle. „Zde je třeba poznamenat, že v důsledku lepšího vstřebávání je možná vyšší toxicita než u „běžné“ kurkumy,“ vysvětluje Spolkový institut pro hodnocení rizik (BfR). Vyšší toxicita znamená, že může snadněji dojít k nežádoucím účinkům, jako je poškození jater.
Jaká je správná dávka kurkumy?
Přijatelná denní dávka kurkuminu je 3 mg na kilogram tělesné hmotnosti denně. Toto množství udává, jaké množství můžete denně konzumovat po celý život bez znatelných zdravotních rizik. Pro dospělého člověka vážícího 80 kilogramů by to bylo přibližně 240 mg kurkuminu. Půl čajové lžičky kurkumy (1,5-2 g) obsahuje 45 až 100 mg kurkuminu v závislosti na kvalitě. Užíváním kurkuminových doplňků však můžete této hranice rychle dosáhnout. Kurkumin se nachází také v doplňcích stravy nebo v koření. „Z toxikologického hlediska je třeba se vyvarovat dlouhodobého příjmu vyšších hladin.“