Vývar je klasická česká polévka, chuť rodinného domova a tradice. Mnoho lidí ho připravuje každou neděli podle známého receptu. Ačkoli se recept na vývar zdá být velmi jednoduchý, stojí za to věnovat pozornost jednomu aspektu, a to solení vývaru. Ve které fázi vaření je nejlepší vývar osolit? Ukazuje se, že je to pro jeho chuť rozhodující. Může totiž prohloubit jeho chuť, nebo naopak – ztratí své vlastnosti.
Kdy je lepší vývar osolit?
Kdy je lepší vývar osolit? Zkušení kuchaři doporučují přidávat sůl do vývaru až na konci vaření. Nejlepší je přidat sůl do vývaru 10 minut před koncem vaření. Proč je nejlepší solit vývar na konci vaření? Protože maso a zelenina by se měly vařit ve vodě bez soli. Přítomnost soli ve vodě neumožňuje připravit vývar s hlubokou chutí, protože blokuje uvolnění plné hodnoty masa a zeleniny.
Stejně postupujte i v případě mletého pepře. Odborníci doporučují přidávat do vývaru na začátku vaření celé koření, např. bobkový list, nové koření, celá zrnka pepře, a teprve na konci vaření by se měl vývar ochutit mletým kořením, jako je sůl a pepř.