Hrachová polévka je jednou z těch tradičních polských polévek, které zahřejí a zasytí jako nic jiného. Je spojená s bezstarostným dětstvím, tábornickými výlety a pobytem v přírodě, proto se k ní rádi vracíme podle babiččiných nebo maminčiných receptů. Zde je jednoduchý kulinářský trik, díky kterému bude tato polévka ještě hustší a chutnější.
Hrachovou polévku zná každý milovník české kuchyně. Její kořeny sahají až k vojenským tradicím. Na cvičištích a bojištích bylo výživné jídlo nezbytné, aby vojáci zůstali silní. A nic nebylo tak výživné jako hrachová polévka. Dnes oceňujeme i její výživovou hodnotu, ale nezapomínáme ani na chuť. Stačí udělat jednu jednoduchou věc, aby byla hrachová polévka ještě chutnější a výživnější.
Jednoduchý trik, který zlepší chuť hrachové polévky
Klíčem k dokonalé struktuře je přidat do polévky nasekaný hrášek a čerstvý česnek. Tím polévku nejen zahustíte, ale také obohatíte o výraznou chuť a vůni. Trik je velmi jednoduchý: na konci vaření jednoduše odložte část hrášku stranou, nasekejte ho mixérem spolu s několika stroužky česneku a vlijte zpět do hrnce. Výsledek? Hustá krémová konzistence bez nutnosti přidávat mouku nebo jiná zahušťovadla.
Tento jednoduchý trik se osvědčí i v případě, že máte doma dítě, které odmítá jíst zeleninu. Uvařenou mrkev a petržel pak můžete přidat k hrášku a rozmixovat dohladka. Tímto způsobem – poněkud skrytě – obohatíme polévku o další živiny. Jemná italská chuť bude téměř neznatelná, ale polévka bude o něco sladší a méně „hrachová“.
Rozmixování hrášku na kaši má ještě jednu cennou výhodu – znamená to, že do polévky nebudeme muset přidávat mouku ani jiná zahušťovadla. Po uvaření je hrachová kaše velmi lepkavá a hustá, takže funguje jako zálivka.
Jak připravit nejlepší českou hrachovou polévku
Ingredience:
- Potřebujete: 400 g suchého loupaného hrášku – půlky.
- 300 g uzené slaniny bez kůže
- porce italského jídla
- nové koření
- 2 bobkové listy
- černý pepř hrách
- 400 g brambor B (měly by se trochu rozpadat)
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 1-2 lžíce sušené majoránky
- sůl a čerstvě mletý pepř
- rostlinný olej
Provedení:
Hrách propláchněte, zalijte studenou vodou a nechte hodinu (nebo přes noc) namočený. Poté sceďte, zalijte velkým množstvím čerstvé vody a vařte na mírném ohni do změknutí – asi 40-60 minut, občas promíchejte a zkontrolujte, zda je hrách měkký. Na konci vaření přidejte lžičku soli.
Slaninu vložte do hrnce, zalijte 2 litry vody, přidejte oloupanou zeleninu, bobkový list, zrnka pepře a pepř. Vývar vařte asi 30 minut, dokud slanina nezměkne. Brambory oloupejte, omyjte, nakrájejte na malé kostičky a přidejte do vroucího vývaru. Vařte 15 minut, dokud brambory nezměknou. Poté vyjměte maso a všechnu zeleninu z polévky. Slaninu nakrájejte na malé kostičky a vraťte ji zpět do hrnce.
Část uvařeného hrášku rozmixujte v mixéru, zbytek hrášku dejte stranou. Přidejte hrášek a hráškové pyré s česnekem do polévky a promíchejte. Nakrájejte cibuli na malé kostičky, osmahněte ji na oleji a vložte do hrnce s polévkou. Podle chuti osolte, opepřete a přidejte majoránku.