Neuvěřitelné, ale fakt: zelenina je jednou z nejškodlivějších potravin

O některých potravinách je známo, že jsou nezdravé, například bílé pečivo a chipsy. Existují však i údajně zdravé potraviny, které se mohou stát problematickými.

Mnoho výrobků užíváme, aniž bychom přemýšleli o jejich účincích na organismus. To může být chyba. Protože ti, kteří jedí uvědoměleji, zůstávají déle ve formě. Měli byste snížit příjem následujících potravin nebo se jich zcela vzdát.

  • Zpracované maso: Potraviny, jako jsou uzeniny, slanina, šunka a různé druhy masa, jsou považovány za méně zdravé. Důvodem je jejich vysoký obsah nasycených mastných kyselin a také chemických konzervačních látek, které mohou zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Kromě toho je problematický obsah soli v těchto výrobcích, jak vysvětluje výživový poradce ze Spotřebitelského centra. Zvláště sporná je sůl, která se skládá z dusitanu sodného: „Při zahřívání a smažení vznikají nitrosaminy, které jsou karcinogenní.“ Ani kouř ze smažení a grilování není neškodný, protože obsahuje polycyklické aromatické uhlovodíky, které mohou být rovněž karcinogenní.

Pokud se nechcete obejít bez masa, je lepší vybírat syrové potraviny bez dusitanů a upřednostňovat ekologicky pěstované produkty.

  • Výrobky z bílé mouky, jako je bílý chléb a pečivo. K trávení těchto výrobků potřebuje tělo vitaminy a minerály, které ve výrobcích z bílé mouky nejsou k dispozici. Proto musí čerpat ze svých zásob.

Kromě toho tělo přeměňuje bílou mouku na čistou glukózu, což vede k rychlému zvýšení hladiny cukru v krvi. Slinivka břišní se musí hodně snažit, aby opět produkovala inzulín, který hladinu cukru v krvi sníží. To může vyvolat chuť na jídlo a vést k obezitě, a tím i ke kardiovaskulárním onemocněním.

Odborníci proto doporučují konzumovat celozrnné těstoviny, rýži a chléb.

  • Rajčata v konzervě a další konzervované potraviny: Rajčata v konzervě sama o sobě nejsou škodlivá, dokonce obsahují více lykopenu než čerstvá rajčata. Lykopen, antioxidant, posiluje imunitní systém a může snižovat riziko vzniku rakoviny. Problém však spočívá v samotné plechovce: „Vnitřní obal obsahuje bisfenol A, který se dostává do potravin“.

Tato chemická látka může narušit hormonální rovnováhu a způsobit vývojové problémy u dětí, stejně jako neplodnost a rakovinu. „Bohužel to platí pro většinu plechovek, protože průmysl zatím nenašel alternativu,“ řekl. „Nepotažené sklenice také nejsou řešením, protože například obsahují cín, který je toxický.“ Proto se doporučují skleněné nádoby.

  • Tuňák, mečoun, losos a další druhy ryb. Ryby jsou zdravé díky obsahu omega-3 mastných kyselin a jódu a měly by se konzumovat pravidelně. Některé druhy ryb, včetně mečouna a tuňáka, jsou však kontaminovány rtutí. „Ta se vyskytuje zejména ve starších a větších rybách, včetně mečouna a tuňáka,“ vysvětluje odborník.

Koncentrace rtuti se liší v závislosti na stáří, druhu a oblasti, kde byla ryba ulovena. Přestože EU stanovuje limity, těhotné a kojící ženy by se měly konzumaci těchto ryb vyhnout kvůli toxicitě rtuti, která může vážně poškodit nenarozené děti a kojence.

Opatrně je třeba přistupovat také k rybám chovaným v akvakulturách, jako je losos, protože jsou často kontaminovány antibiotiky a pesticidy z krmiva.

  1. Rýže a výrobky z rýže: Rýže je známá jako zdravá potravina. Bílá rýže však po vyčištění a vyleštění obsahuje jen několik cenných živin, které se nacházejí ve slupce. Naopak celozrnná rýže, která je bohatá na vlákninu, vitaminy a minerály, je zdravější variantou.
  • Energetické a proteinové tyčinky. Energetické a proteinové tyčinky jsou často mylně považovány za zdravé. Obvykle se skládají z průmyslově zpracovaných sójových nebo mléčných bílkovin, rafinovaného cukru, sladidel, hydrogenovaných tuků a umělých aromat, které mohou přispívat ke vzniku chronických onemocnění.

Doporučují se však tyčinky vyrobené z přírodních surovin, jako jsou ořechy a sušené ovoce v bio kvalitě, které si můžete vyrobit i sami.

  • Koblihy a další pečivo: Koblihy, známé také jako berlínské nebo palačinky, jsou v České republice oblíbené a žádané zejména během masopustu. Kromě cukru, tuku a bílé mouky neobsahují žádné prospěšné živiny, a proto nejsou zdraví prospěšné. Kromě toho obsahují toxické látky. „Koblihy se většinou pečou v levném palmovém oleji – ten produkuje tukové škodliviny, které jsou karcinogenní.“ Příkladem je ester mastné kyseliny 3-MCPD.

Protože se palmový olej často vyskytuje v pečivu, pomazánkách a svačinách, může být denní dávka pro děti rychle překročena. Proto spotřebitelské centrum prosazuje stanovení maximálních limitů 3-MCPD v rostlinných olejích a tucích a v dětské výživě na evropské úrovni.

  • Popcorn do mikrovlnné trouby. Popcorn z mikrovlnné trouby je obzvláště škodlivý kvůli vysokému obsahu soli nebo cukru, hydrogenovaným tukům a zvýrazňovačům chuti, jako je diacetyl, který může poškodit plíce.

Ve Spojených státech způsobil diacetyl skandál, protože pracovníci vystavení denně působení páry trpěli bronchiolitis obliterans, která způsobuje nevratné zjizvení a zúžení plic. Tento stav je známý jako „popcornové plíce“ a v poslední době se o něm opět hovoří v souvislosti s e-cigaretami. Diacetyl se nachází i v dalších potravinách, jako jsou pochutiny, pečivo, hotová jídla, směsi na pečení a margarín.

  • Cukrovinky. Skutečnost, že cukrovinky, jako je čokoláda, gumoví medvídci a další sladké pochutiny, jsou nezdravé, není překvapivá. Obsahují velké množství cukru, což může vést k onemocněním souvisejícím s výživou, jako je nadváha, obezita, cukrovka 2. typu a kardiovaskulární problémy.

Protože tyto potraviny neobsahují žádné prospěšné živiny, musí se tělo při zpracování cukru spoléhat na své zásoby vitaminů a minerálních látek, což může z dlouhodobého hlediska vést k příznakům nedostatku. Kromě toho může vysoká hladina cukru v krvi vést k chuti na jídlo.

Domácí čokoláda vyrobená ze surovin, jako je kakaové máslo, organický kokosový olej, kakao a med, je zdravější alternativou.

  • Chipsy a křupky jsou škrobnaté, horké potraviny. Chipsy a křupky jsou oblíbené pochutiny, které se často konzumují. Studie ukazují, že pravidelná konzumace těchto potravin může zvýšit riziko úmrtí. Problémem je nejen vysoký obsah tuku a soli, které mohou přispívat ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění, ale také akrylamid, karcinogenní látka vznikající při zahřívání potravin bohatých na sacharidy.

Podle spotřebitelských poraden se to týká zejména potravin vyrobených z brambor, ale také sušenek, krekrů, toastů, křupavých chlebů a snídaňových cereálií. Zvláště ohroženy jsou děti, které v poměru ke své tělesné hmotnosti rychle vstřebávají velké množství akrylamidu. Dobrou zprávou je, že od 11. dubna 2018 se opatření ke snížení obsahu akrylamidu v potravinách stala právně závaznými na základě nařízení EU a výrobci musí dodržovat určité limitní hodnoty.

  • Nealkoholické nápoje a kolové nápoje jsou oblíbené zejména mezi mladými lidmi a dospělými, ale obsahují mnoho umělých příchutí a extrémně vysoké množství cukru, což může přispívat k obezitě a cukrovce 2. typu. Podle výzkumu se riziko těchto onemocnění zvyšuje o osm procent, pokud denně vypijete více než 250 mililitrů sladkého nápoje.

Ani limonády obsahující sladidla na tom nejsou o mnoho lépe, protože mohou přispívat ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Podle Daniely Krellové může aspartam ve velkém množství škodit ledvinám.

  • Mražená pizza: Je neuvěřitelně snadné roztrhnout kartonový a plastový obal a připravit si v troubě mraženou pizzu. Kromě vysokého obsahu tuku a kalorií však tyto pizzy obsahují také umělá dochucovadla a zvýrazňovače chuti. Zvláště nebezpečné jsou pizzy se salámem.

„Dusitanové soli v salámu se spojují se sýrem a vytvářejí nebezpečné nitrosaminy, které jsou karcinogenní,“ vysvětluje Daniela Krellová z Poradenského centra pro spotřebitele. Tato kombinace dusitanů a aminů se nachází i v dalších výrobcích, jako je pizza s mořskými plody a havajské tousty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *