Otevřete sklenici s okurkami a čeká vás nemilé překvapení – uvnitř jsou prázdné nebo pokryté plísní. To vše kvůli častým chybám. Proto okurky končí v koši, a ne v salátu. Naštěstí je snadné se jim vyhnout.
Okurky jsou oblíbenou okurkou Čechů
Okurky jsou oblíbenou pochoutkou Čechů již mnoho let . Rádi je přidáváme do polévek, salátů a salátů, včetně toho ikonického zeleninového. Připravit tuto pochoutku není nijak složité. Měli byste však pamatovat na několik důležitých pravidel. Jinak nás čeká kulinářská katastrofa – naše okurky vyjdou naprázdno nebo zplesniví . Tuto situaci rozhodně nikomu nepřejeme, proto prozradíme, jak se jí vyhnout. Díky těmto radám se nakládané okurky vždy vydaří!
Proč okurky vycházejí uvnitř prázdné?
Mnoho lidí nevěnuje pozornost kvalitě nakládaných okurek. V důsledku toho mohou vyjít uvnitř prázdné. Je lepší nekupovat je v supermarketech, protože nevíme, odkud pocházejí . Nejlepší je vybírat z důvěryhodných zdrojů. Zejména přímo od zemědělce. Vyplatí se pořídit si mladé okurky bez tvrdé slupky. To může svědčit o intenzivním hnojení, které bohužel zhoršuje chuť zeleniny. Vyhnout byste se měli také přerostlým okurkám na zavařování. Ztratily část vody a mají méně pružnou dužinu.
S nakládáním okurek začněte ihned po jejich zakoupení. Nečekejte na okamžik. Před nakládáním nezapomeňte zeleninu namočit do studené vody. Tím se zpevní. Prázdné okurky nejsou jediným problémem. Co dělat, aby ve sklenici nezplesnivěly? Odpověď najdete níže.
Proč okurky plesniví?
Nakládané okurky pokryté plísní by se neměly jíst. Plíseň se na nich obvykle objevuje ve formě skvrn a má šedou, modrou nebo zelenou barvu. Plesnivé okurky mají také nepříjemný a poměrně štiplavý zápach. Důvodem této situace je poměrně častá chyba při nakládání okurek.
Jedná se o to, že okurky nejsou zcela zalité nálevem. Mnozí zapomínají, že plní důležitou funkci – chrání před kyslíkem. Okurky by v něm měly být ponořené. Je také třeba mít na paměti, že ve sklenici by měly být pevně zabalené. Proto nebudou plavat na hladině nálevu.