Toto plněné zelí je lepší než tradiční verze. Tajemství není jen v nádivce.

Vypadají jako běžné plněné zelí, ale obsahují neobvyklou vegetariánskou náplň. Tato krásná, neobvyklá večeře jistě zaujme jak milovníky tradičních chutí, tak milovníky kuchyňských experimentů.

Plněné zelí, plněné zelí s prosem

Před stovkami let, ještě před příchodem brambor nebo těstovin, na našich stolech dominovaly kroupy . I když o této stravě nemohu říct jen dobré věci, bylo to skvělé řešení. Lehce nebo vůbec rozemletá semena různých obilovin jsou díky svému bohatství na škrob velmi výživná. Mají také mnohem bohatší složení než mouka, která by z takového zrna vznikla. Díky tomu jsou bohatá na vlákninu, bílkoviny a stopové prvky.

V dnešní době jsou kroupy levné a možná i poněkud opovrhované. Opusťme však tyto letité pověry a používejme je častěji. Vždyť jejich výjimečné vlastnosti nám dnes budou stejně užitečné jako před stovkami let. Tento recept na plněné zelí s houbami a prosem vám snadno připomene, jak jsou všestranné a chutné.

Obiloviny v plněné kapustě

Vegetariánská nádivka do plněného zelí získá plnou chuť díky houbám. V našem receptu používáme houby a jáhly. Můžete však experimentovat, zejména pokud na pultu obchodu najdete například asijské houby shiitake.

Ingredience

5-10 listů hlávkového zelí

250 g prosa

200 g žampionů

2 velké cibule

2 stroužky česneku

50 g másla

120 ml smetany 30%

Sůl, pepř

Příprava vegetariánských plněných zelných polévek

Kroupy uvařte v osolené vodě doměkka. Scedíme a necháme vychladnout. Žampiony nakrájejte na plátky a cibuli na kostičky.

Na pánvi rozehřejte lžíci másla. Přidejte cibuli, a když začne být hladká, přidejte houby a prolisovaný česnek. Osolte, opepřete a smažte, dokud houby nezměknou a voda v pánvi se nevyvaří.

V samostatném hrnci svařte větší množství osolené vody. Z listů zelí vyřízneme tvrdé jádro a blanšírujeme je, dokud nejsou měkké a pružné . Vyjměte je a položte na talíř. Přikryjte je dalším talířem, aby příliš rychle nevychladly.

Mírně vychladlé ingredience na náplň smíchejte. Dochutíme pepřem a v případě potřeby dosolíme. Nádivku zabalte do plněného zelí.

Na pánvi, kde jsme dusili houby, rozpustíme zbylé máslo. Když přestane pěnit, přidáme smetanu. Osolíme, opepříme a za stálého míchání dřevěnou lžící chvíli povaříme. Omáčku přelijeme do kastrůlku a před podáváním jí přelijeme plněné zelí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *