Zalevayka je rozhodně polévka, ke které se vracíme a kterou si ochotně vaříme, abychom si připomněli chutě svého dětství. Je to jídlo, které vám dá skutečně zabrat, ale jak už název napovídá, je třeba ho zalít. Ale co to vlastně je? No, je jen jedna možnost, a to vynikající. Starší hospodyňky vědí, mladší na to musí přijít.
Zalewajka je chuť českého venkova. Jednoduchá, chuťově výrazná polévka, kterou má každý rád, je tradičně ochucená kyselou žitnou polévkou, odtud její název. Co je třeba udělat, aby zalevka dostala nový rozměr a byla ještě chutnější? Pomůže přidání opražené majoránky na suchou pánev – nálev bude chutnat stejně jako ten od vaší babičky, a možná ještě lépe.
Zalevayka – polévka jako doma
Složení:
- Asi 600 g brambor,
- 0,5 litru kyselé polévky,
- 2 cibule,
- 3-4 stroužky česneku,
- 300 g uzené slaniny,
- 18 % smetany,
- koření: sůl, pepř, nové koření, bobkový list, majoránka,
- trochu sušených hub.
Dršťková – jak ji připravit:
- Brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky. Cibuli nakrájejte nadrobno, česnek rozmačkejte a slaninu nakrájejte na kostičky.
- Brambory vložte do hrnce a zalijte studenou vodou (asi 2 litry). Přidejte oregano pepř a několik bobkových listů a vařte.
- Do hrnce vložíme na plátky nakrájenou slaninu a necháme ji chvíli povařit. Když zhnědne, přidejte nakrájenou cibuli a česnek. Vše chvíli smažte a poté přidejte k vařícím se bramborám.
- Na suchou pánev nasypte plochou lžíci majoránky. Chvíli ji smažte, dokud nepustí svou chuť. Dávejte však pozor, aby se nepřipálila. Přidejte ji do polévky.
- Nalijte polévku do formy a přidejte 4 lžíce smetany. Promíchejte a vlijte do polévky.
- Slanou polévku vařte na mírném ohni, dokud nejsou brambory zcela měkké. Na konci vaření je podle chuti osolte a opepřete.