Lepší maso pro krupiéra neexistuje. Recept mám z babiččina zápisníku.

Takto připravený krupnik je dokonalým zasvěcením do kulinářského umění tradiční kuchyně. A nejen to, tato selská polévka na krupici dokonale plní svou funkci oběda. Díky vhodnému výběru masa je navíc mimořádně levná.

Krupnik k večeři

Krupnik by se dal nazvat mistrovským dílem kuchyně chudých, i když tento popis na něj ve všech ohledech úplně nesedí. Jedná se o polévku, která je mimořádně bohatá na ingredience. Pokud ji správně připravíte, můžete si jí dát plnou lžíci. Je tak hustá a nepostradatelná, že vystačí na celou večeři.

Proto není těžké pochopit, proč naši předkové polévku tolik milovali . Zasytí, dodají hodně energie na práci (například na poli) a v případě velkých obilovin uvolňují energii pomalu, aniž by způsobovaly ospalost. Polévky se také snadno skladují a ohřívají. To vše z nich dělá ideální oběd – kdyby naši předkové takové slovo znali.

Nejlepší maso pro krupnik

Krupnik připravený z vnitřností bude ještě lepším zástupcem venkovské kuchyně . Dnes je součástí trendu zero waste , ale v minulosti bylo vaření z ledvinek nebo žaludků prostě výrazem šetrnosti a úspornosti. Vezměme tedy kuřecí žaludky, které jsou stále k dostání v obchodech, a udělejme z nich tradiční krupici.

Ingredience

1 kg drůbežích žaludků (krůtí nebo kuřecí)

200 g ječných krup

1 kg brambor

3 mrkve

1-2 petržele

kousek celeru

½ bílé části pórku

3 cibule

1 malý svazek petržele

100 ml smetany

Vavřínový list, nové koření, sůl a pepř

Kuřecí žaludky

Žaludky důkladně opláchněte pod tekoucí studenou vodou a nakrájejte na plátky. V hrnci je zalijte 4 litry studené vody. Přidejte 3-4 bobkové listy, hrst pepřových zrnek a kuličky nového pepře. Postavte na střední teplotu, přiveďte k varu a vařte pod pokličkou 30 minut.

Oloupejte mrkev, petržel a celer a nastrouhejte je nahrubo. Cibuli nakrájejte na kostičky. Zeleninu přidejte do polévky, přidejte krupici, promíchejte a podle chuti osolte.

Od této chvíle vařte dalších 50 minut. Mezitím oloupejte brambory, nakrájejte je na středně velké kostky a uvařte je v samostatném hrnci v osolené vodě. Když jsou měkké, přidejte je do polévky spolu s vodou.

Na konci vaření polévku zbělte smetanou. Promíchejte, znovu dochuťte solí a pepřem a podávejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *