Vepřové závitky patří k mým nejoblíbenějším jídlům, ale nedovedu si představit, že bych je podávala bez kvalifikovaně složené omáčky. Ta je klíčem k úspěchu a spokojeným tvářím domácnosti. A nápadů na chutnou večeři není nikdy dost!
Vepřové maso je v polské kuchyni velmi rozšířené. Nejvýznamnějšími zástupci této skupiny jsou samozřejmě tradiční vepřové kotlety a mleté maso, ale kromě těchto klasik stojí za to znát i další recepty. Obzvlášť rád mám vepřové závitky, zejména s nakládanými okurkami a mrkví. Kromě výše uvedených surovin volím také osvědčenou omáčku – v tomto případě hořčici.
Díky těmto přísadám není vepřové maso suché, ale šťavnaté a chutné. Recept je velmi jednoduchý, jen nezapomeňte použít 30% smetanu na omáčku. obsah tuku. Tato přísada (a důkladné rozmíchání s moukou a temperování teplým vývarem ) zaručí, že se omáčka nesrazí a nebude obsahovat hrudky, které jsou chuťově nepříjemné.
Vepřové závitky v hořčičné omáčce
Ingredience: 1. Smetana, 2. Smetanové máslo,
- Potřebujete: 500 g vepřové šunky,
- několik plátků uzené slaniny,
- 4 nakládané okurky,
- 2 mrkve,
- sůl,
- pepř,
- olej na smažení.
Omáčka:
- Smetana: 300 g 30% smetany,
- 4 lžičky oblíbené hořčice,
- 400 ml vývaru,
- 1,5 lžičky mouky,
- sůl,
- pepř.
Způsob přípravy:
- Maso jsem nakrájela na poměrně tenké řízky. Rozmělním je tloučkem a okořením.
- Okurky nakrájím na čtvrtky a oloupanou mrkev na kousky.
- Nyní doprostřed masa vložím slaninu a zeleninu a zabalím závitky.
- Opeču je ze všech stran na rozehřátém rostlinném oleji (díky tomu se při další úpravě nerozpadnou), pak je vložím do hrnce a zaliji vývarem.
- Dusím pod pokličkou, dokud nejsou housky měkké. Poté maso vyndám děrovanou lžící.
- Odděleně smíchám smetanu s hořčicí a moukou a zaliji trochou vývaru z horkých housek. Za stálého míchání pomalu přidávám omáčku do směsi.
- Nakonec vložím maso zpět do hrnce, vše dochutím, přivedu k varu a je hotovo. Dobrou chuť!