Ve vašem čaji plavou kousky zázvoru a už teď je jasné, že se jedná o zimní verzi oblíbeného nápoje. I když se nejedná o pomerančový a brusinkový čaj z kavárny, přesto se vyplatí vědět, kdy a jak kořen zázvoru přidávat.
Zázvor je skvělým doplňkem čaje, ale tady je snadné udělat chybu.
Zázvor je jedním z nejstarších koření známých pro své zdraví prospěšné vlastnosti, včetně zlepšení trávení a posílení imunity. Zázvorové čaje jsou oblíbené zejména na podzim a v zimě, protože účinně zahřívají a podporují imunitní systém. Používání zázvoru jako čajového doplňku je skvělým způsobem, jak začlenit jeho zdraví prospěšné účinky do každodenní stravy. Bohužel při nesprávném přidání ztrácí své dobré vlastnosti.
Zázvor v čaji má žádoucí účinek
Zázvorový čaj nejen skvěle chutná, ale působí také jako přírodní spalovač tuků, takže je ideální volbou pro lidi, kteří se starají o svou postavu. Kombinace zázvoru s dalším kořením, jako je kurkuma nebo pepř, jeho účinek ještě zvyšuje. Díky tomu nápoj podporuje trávení a pomáhá bojovat proti následkům přejídání.
Pravidelná konzumace zázvorového čaje může také zmírnit žaludeční problémy a nevolnost. Díky svým protizánětlivým vlastnostem pomáhá zázvor bojovat proti infekcím, což z něj činí nezbytnou složku nálevů v době zvýšeného rizika nachlazení. Zázvorový čaj lze připravit s citronem nebo medem, aby se ještě více zvýraznila jeho chuť a zdravotní účinky.
Kdy přidávat zázvor do čaje?
Pokud jde o kořen zázvoru a jeho plátky, nejčastější chybou je vhazování nakrájených kousků do uvařeného a hotového čaje. Takový nápoj nezachrání ani ten nejkrásnější šálek, protože ačkoli z něj lehce ucítíte zázvorovou chuť, z vlastností kořene budete těžit obtížněji. Mnohem lepší nápad je nakrájet ho na kousky a povařit s malým množstvím vody. Souběžně s tím si uvařte čaj a pak – sceďte – obsah spojte. Po mírném vychladnutí pak můžete přidat med, malinovou šťávu nebo předem spařené plátky pomeranče.