Nejtoxičtější ryba na světě. Vyzkoušejte ji na vlastní nebezpečí

Fugu je ryba, která po staletí fascinuje a děsí zároveň. Tato japonská pochoutka je považována za opravdovou lahůdku, přesto v sobě skrývá smrtelnou hrozbu. Proč se lidé odvažují riskovat život, aby tuto pochoutku ochutnali?

Ryba fugu je nejjedovatější rybou na světě.

V Japonsku je již po staletí považován za opravdovou lahůdku, ale jeho ochutnávání s sebou nese obrovská rizika. Ryba fugu, známá také jako fugu tygří, budí respekt i hrůzu zároveň. Každoročně jsou hlášena úmrtí související s její konzumací, přestože je její příprava přísně regulována. Jaká jsou nebezpečí této speciality?

Ryba fugu – smrtelný jed a výzva pro gurmány

Ryba fugu je jedním z nejkontroverznějších kulinářských produktů na světě. Její vnitřnosti, kůže a oči obsahují tetrodotoxin, jed dokonce tisíckrát silnější než kyanid draselný. Spolknutí i malého množství této látky může vést k ochrnutí svalů a udušení. Tepelná úprava zároveň neoslabuje toxicitu malty, což znamená, že její příprava vyžaduje přesnost a velkou zkušenost.

V Japonsku, kde je konzumace fugu součástí tradice staré více než 2 000 let, jsou každoročně zaznamenávána úmrtí v důsledku nesprávné přípravy ryby. I při dodržování přísných pravidel dochází k takovým případům, jako byl ten ve městě Gamagori, kde se prodávala mrtvá těla ryb obsahující nejtoxičtější části – játra, vaječníky a střeva.

Jak bezpečně připravit fugu?

Příprava fugu vyžaduje mimořádně vysokou úroveň odborných znalostí. V Japonsku se tohoto úkolu mohou ujmout pouze certifikovaní kuchaři. Proces získání kvalifikace je dlouhý a složitý – kurzy trvají asi tři roky a končí zkouškou, kterou složí jen třetina kandidátů.

Nejoblíbenějším způsobem podávání fugu je sašimi – syrová ryba nakrájená na tenké plátky, podávaná se sójovou omáčkou, citronem, pažitkou a wasabi. Další možností je shiabu shiabu, jednohubka se zeleninou, nebo karaage – smažená ryba v křupavém těstíčku.

Navzdory pokročilým technikám přípravy je fugu stále spojeno s riziky. V minulosti se obětí této pochoutky stal i japonský herec Bando Mitsugoro, když se při večeři v exkluzivní kjótské restauraci rozhodl sníst až čtyři porce jater fugu. Tuto chybu nepřežil.

Stojí to za to riziko?

Ryba fugu přitahuje gurmány nejen svým statusem exkluzivní pochoutky, ale také svou aurou nebezpečí. Podle mnoha lidí je však její chuť poměrně neutrální a jemná, což znamená, že největší výzvou spojenou s její konzumací je překonání strachu ze smrtelné hrozby.

V Evropské unii včetně České republiky je prodej fugu zakázán a pokrmy z této ryby zůstávají nedostupné. Ještě v 70. a 80. letech minulého století dováželi námořníci do České republiky sušenou fugu, která je v této podobě zdravotně nezávadná, ale tato praxe je nyní zakázána.

Pro milovníky extrémních kulinářských zážitků může být ryba fugu splněným snem. Je však třeba mít na paměti, že její konzumace je víc než jen zkouška chuti – je to riskantní hra, kterou mohou vyhrát jen zkušení kuchaři a opatrní gurmáni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *