Přestože je ovoce pokladnicí vitaminů a živin, některým druhům bychom se měli vyhýbat. Češi bohužel stále ochotně kupují a jedí konzervované ovoce naplněné cukrovým sirupem. Čím konzervované ovoce škodí?
Češi ovocemilují a ochotně ho pěstují. Odměňují se nám vynikající výživovou hodnotou a skvělými zdravotními účinky. V naší zemi najdete mnoho různých druhů – těch známějších i méně nápadných. Kromě meruněk, černého jeřábu a jahod se v Polsku pěstuje také méně známá korálová kalina, ale i minikewi a zelené švestky asijského původu.
V praxi lze říci, že téměř všechno ovoce, které lze koupit v českých supermarketech nebo stáncích, je zdraví prospěšné a mělo by být zařazeno do jídelníčku. Mnohé z nich obsahují mnoho vitaminů a antioxidantů a také cenné minerální látky. Bohužel i v České republice jsou k dostání zpracované verze ovoce. Mluvíme o konzervovaném ovoci. Obecně jsou tyto konzervy kromě ovoce naplněny kalorickým a škodlivým cukerným sirupem . Jak škodlivé je konzervované ovoce? Vysoká škodlivost konzervovaného ovoce byla bohužel vědecky potvrzena v časopise .
Toto ovoce nejezte. Vaše srdce vám poděkuje.
Nejen v létě, ale prakticky po celý rok můžete v České republice jíst ovoce, které roste u nás nebo je dovezené z jiných zemí. Například ananas, který se dříve prodával v plechovkách, dnes najdete v supermarketech téměř po celý rok. Některé ovoce se však dá jíst i mražené – maliny nebo jahody.
Kupovat a jíst konzervované ovoce však není dobrý nápad. Při tolika zdravých alternativách nebudou dobrou volbou. Vždy byste měli nejprve volit čerstvé ovoce, pak sušené nebo mražené a ani s konzervovaným ovocem byste neměli zacházet jako s posledním. Lepší je koupit si něco úplně jiného. Proč jsou škodlivé?
Konzervované ovoce je škodlivé. Jak?
Konzervované ovoce je v podstatě zpracovaný ekvivalent běžného čerstvého ovoce. Obvykle jsou tyto konzervy naplněny cukrovým sirupem nebo glukózo-fruktózovým sirupem. Ne nadarmo se cukru říká „bílá smrt“. Jeho nadměrná konzumace vede k četným zdravotním problémům .
Ovoce obsahuje přírodní fruktózu, která může být při nadměrné konzumaci také škodlivá. Dostatečná přítomnost vlákniny v čerstvém ovoci však vstřebávání cukrů vyrovnává, zatímco v případě konzervovaného ovoce se cukry vstřebávají příliš rychle, což vede ke zvýšení hladiny glukózy v krvi. To zvyšuje riziko vzniku cukrovky.
Kromě cukrovky nám hrozí mnoho dalších onemocnění souvisejících s nadměrnou konzumací cukru. Zde jsou některé ze stavů, které mohou být důsledkem příliš časté konzumace cukru:
- Diabetes
- Obezita
- Ztukovatění jater
- srdečníonemocnění
Pamatujte, že při nákupu ovoce by mělo být vždy prioritou čerstvé ovoce. Konzervované ovoce byste měli ve většině případů ze svého jídelníčku zcela vyloučit.
Které ovoce je nejlepší? Sušené, čerstvé nebo konzervované?
Konzervované, sušené a čerstvé ovoce se výrazně liší v prospěšnosti pro zdraví. Čerstvé ovoce přímo ze stromu nebo keře je bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty a obsahuje nejvíce vody, která má hydratační a metabolismus podporující účinky. Sušené ovoce sice ztrácí část vody, ale je koncentrovaným zdrojem vlákniny ,vitaminů (např. C a A) a minerálních látek, obsahuje však více cukru na 100 g a je kaloričtější. Často obsahují konzervační látky, např. oxid siřičitý, což snižuje jejich zdravotní hodnotu. Ovocné konzervy se zase tepelně upravují, čímž se ztrácí mnoho cenných látek, a mohou být také skladovány v sirupu, což zvyšuje jejich kalorickou hodnotu a obsah cukru.
Shrneme-li to, čerstvé ovoce je nejzdravější volbou, protože si zachovává nejvíce vitaminů, má nízký obsah cukru a neobsahuje žádné konzervační látky. Sušené ovoce může být zdravou svačinkou, ale je třeba dávat pozor na jeho kalorie a přídatné látky. Konzervované ovoce je kvůli ztrátě živin a častému přidávání cukru nejméně zdravou volbou. Proto se vyplatí zvolit čerstvé nebo sušené ovoce, abyste maximalizovali jeho zdravotní přínosy.