Odborníci na výživu vždy říkají, že důležité není jíst méně, ale jíst lépe, a dobrým způsobem, jak toho dosáhnout, je přejít na semínka. Úloha ovoce a zeleniny ve stravě, stejně jako masa a rybích bílkovin, je mimo jiné stále jasnější. Ve středomořské stravě, která zahrnuje jen některé z nich, například slunečnicová nebo dýňová semínka, jsou však nejvíce opomíjenými potravinami právě semínka. Existuje jich však mnohem více a všechna mají vysokou výživovou hodnotu.
„Hlavní funkcí semen je rozmnožování a zachování rostlinných druhů. A z nich se rodí nová rostlina, takže to nám dává představu o množství základních živin, které obsahují, vzhledem k tomu, že kontinuita rostlinných druhů generaci po generaci závisí z velké části na semenech.
Podle této odbornice mají semínka vysoký obsah vlákniny, která je nezbytnou živinou pro zdraví trávicího traktu; Jsou přirozeným zdrojem omega-3 s protizánětlivými účinky a prokázaným přínosem pro zdraví kardiovaskulárního systému a mozku; Obsahují rostlinné bílkoviny, které vyživují svaly a tkáně; Kromě toho, že neobsahují cukr a lepek, jsou vhodná pro osoby s cukrovkou a celiakií. Jak jsme již řekli, existují druhy, které jsou prakticky neznámé, ale mají skvělé zdravotní účinky. Vanesa Leon dnes hovoří o třech: lněných semínkách, semínkách chia a konopných semínkách.
1. Lněná semínka
Lněná semínka obsahují vlákninu, vitaminy, minerály, bílkoviny, zdravé rostlinné tuky a antioxidanty, které pomáhají předcházet poškození buněk. Jsou dobrým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny, která pomáhá předcházet zácpě a podporuje dobré trávení. Jestli jsou však pro něco ceněná, je to vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. „Hlavním zdrojem omega-3 jsou ve Španělsku tradičně modré ryby. Pokud však vaše konzumace tučných ryb není optimální (alespoň 2krát týdně), měla by být lněná semínka spolu s vlašskými ořechy součástí vašeho pravidelného jídelníčku,“ varuje odbornice.
Podle Národní lékařské knihovny USA jsou omega-3 mastné kyseliny typem polynenasycených tuků, které pomáhají posilovat neurony, udržovat zdravé srdce a chránit před mrtvicí. Snižují hladinu triglyceridů ( druh tuku v krvi); snižují riziko arytmií; Snižují tvorbu plaku – látky tvořené tukem, cholesterolem a vápníkem, která tvrdne a blokuje tepny; a pomáhají mírně snižovat krevní tlak.
2. Semínka chia
Spolu se lněnými semínky jsou chia semínka také zdrojem rostlinných omega-3, takže jejich zařazení do jídelníčku pomáhá zlepšovat zdraví kardiovaskulárního systému a mozku. Chia mají ale také vysoký obsah vlákniny, která, jak potvrzuje Vanesa Leonová, „zlepšuje pravidelnost střev a podporuje pocit sytosti, takže mohou být užitečná při dietách na regulaci hmotnosti“. Kromě těchto výhod však správná konzumace vlákniny snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. „Doporučuje se konzumovat asi 15 g semínek chia denně, „ navrhuje odborník.
Jak se tedy tato malá semínka konzumují? „Jejich blahodárných účinků si užijete, když je předem namočíte na 15-20 minut do vody, džusu, zeleninového nápoje apod. Lze je také těsně před konzumací rozemlít a přidat do salátů, jogurtů, krémů a polévek nebo přidat celá do chlebového těsta či domácího pečení,“ doporučuje odbornice na výživu .
3. Konopná semínka
Pokud konopná semínka něčím vynikají, pak je to jejich vysoký obsah bílkovin: „až 34 gramů bílkovin na 100 gramů výrobku. „Více bílkovin než kuřecí řízek!“ – říká Leon. Ve stravě je nutné konzumovat bílkoviny, které pomáhají tělu obnovovat buňky a vytvářet nové. Kromě toho Leon zdůrazňuje úlohu bílkovin při podpoře „vývoje a udržování svalů, které poskytují podporu pohybovému aparátu “.
Kromě toho však mají konopná semínka antioxidační, protizánětlivé, hypocholesterolemické, antinutriční, protitukové, antimikrobiální, antidiabetické, antihypertenzní, neuroprotektivní, kardioprotektivní, hyperproteinové a trávicí vlastnosti. Potravinová bomba, kterou můžete snadno zařadit do svého jídelníčku přidáním do koktejlů, jogurtů nebo salátů a dodat tak jídlům lehkou oříškovou chuť.