Švestková šťáva je užitečný nápoj, který byste měli pít, pokud máte střevní potíže, ale nejen to. Příjemná chuť nápoje se snoubí s jeho jedinečnými zdraví prospěšnými vlastnostmi. Proto se podíváme nejen na to, kdy byste měli švestkovou šťávu pít, ale také jak ji připravit podle tradičního receptu.
- Švestková šťáva má díky obsaženým minerálům mnoho zdraví prospěšných účinků.
- Švestková šťáva se doporučuje při zácpě.
- Lidé s ulcerózní kolitidou by se měli před pitím švestkové šťávy poradit s lékařem.
Švestková šťáva je cenným zdrojem vitaminů
Švestková šťáva je zdrojem cenných vitamínů: vitamínů A, C a vitamínů skupiny B. Je také bohatá na vápník, draslík a železo. Jedna sklenice domácí švestkové šťávy obsahuje:
- Obsahuje: 165 kcal,
- 2 g bílkovin,
- 44 g sacharidů (včetně 26 g cukrů),
- 4 g vlákniny,
- 15 mg sodíku.
Vzhledem k přítomnosti cukrů je vhodné vypít pouze jednu sklenici švestkové šťávy denně, nejlépe na lačno. Vyplatí se o ni usilovat zejména na podzim a v zimě, nejen pro obohacení stravy o cenné minerální látky, ale především pro posílení organismu.
Švestková šťáva na pročištění tlustého střeva
Švestkovou šťávu se vyplatí pít při střevní neprůchodnosti, zejména když máte problémy s vyprazdňováním. Sušené švestky se doporučují při zácpě, protože obsahují vlákninu, která je jedním z hlavních prvků stravy s vysokým obsahem vlákniny.
Švestková šťáva navíc obsahuje sorbitol, který působí jako přírodní projímadlo a udržuje pravidelnou stolici. Zabraňuje tak vzniku hemoroidů, které mohou být důsledkem dlouhodobé neléčené zácpy.
Švestková šťáva při hypertenzi a cholesterolu
Podle studie z roku 2010 mají lidé, kteří denně vypijí sklenici švestkové šťávy, mnohem nižší krevní tlak. Je to především díky přítomnosti draslíku v ovoci, který reguluje hladinu sodíku v těle, zodpovědného za vysoký krevní tlak.
Antioxidanty obsažené ve švestkách navíc pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu. Vliv může mít i rozpustná vláknina.
Švestková šťáva při hepatitidě
Přírodní švestková šťáva podporuje také funkci jater. Doporučuje se při žloutence, protože podle studie provedené v roce 2010 pomáhá očistit tělo od toxických látek, které způsobují hepatitidu.
Švestková šťáva pro zdraví kostí
Švestková šťáva obsahuje bór, který se používá při léčbě kostních onemocnění, včetně osteoporózy a degenerativního onemocnění kostí. Studie z let 2016 a 2017 ukázaly, že švestková šťáva pomáhá zvyšovat hustotu kostí u žen v menopauze. Bór nejen posiluje kosti, ale také urychluje hojení ran, snižuje záněty v těle a zvyšuje vstřebávání hořčíku.
Švestková šťáva na hubnutí
Díky přítomnosti vlákniny v sušených švestkách se šťáva doporučuje také lidem držícím dietu. Zanechává pocit sytosti na dlouhou dobu. Kromě toho má švestková šťáva nízký glykemický index a obsah sorbitolu vede k pomalému vstřebávání glukózy.
Kdo by neměl pít švestkovou šťávu?
Přestože má švestková šťáva mnoho zdraví prospěšných účinků, nemůže ji konzumovat každý. Pacienti s ulcerózní kolitidou nebo hyperaktivním močovým měchýřem by se měli před zařazením nápoje do každodenního jídelníčku poradit s lékařem. Švestková šťáva by se také neměla konzumovat při průjmu, protože může zvýšit intenzitu nepříjemných příznaků.
Domácí švestková šťáva – jak ji připravit?
K přípravě domácí šťávy potřebujeme pouze šest švestek a dvě sklenice vody. Ovoce zbavíme semínek a poté ho rozkrojíme na polovinu. Vložte je do litrové sklenice a zalijte vroucí vodou. Jakmile vychladne, můžete sklenici uzavřít a dát ji na 24 hodin do lednice. Takto připravenou šťávu můžete pít každý den (maximálně 200 ml) po dobu sedmi dnů.