Sušené ovoce je zdravější alternativou sladkých pochutin. Mezi těmi, na které si nejčastěji potrpíme, převažují sušené švestky. Vyplatí se je zařadit do jídelníčku, protože obsahují cenné živiny a mohou chránit před rakovinou. Co bychom měli o sušených švestkách vědět?
Sušené švestky – cenný zdroj živin
Častým novoročním předsevzetím je vzdát se sladkostí nebo omezit jejich konzumaci. Sušené ovoce nám může pomoci toto předsevzetí dodržet, a to včetně: švestek. I když mají vysoký obsah přírodního cukru, obsahují také cenné živiny:
– Obsahují vlákninu (asi 10 g vlákniny na 100 g sušených švestek). Obsahují také poměrně vysoké množství draslíku, vápníku, hořčíku, zinku, železa, velké množství mědi a velmi vysoké množství betakarotenu.
Sušené švestky vám pomohou udržet správnou váhu
Trápí vás udržení zdravé hmotnosti? Až vás příště přepadne hlad, sáhněte po sušených švestkách. Vláknina, na kterou jsou bohaté, pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Po takové svačině se cítíme déle sytí, a proto mezi jídly svačíme méně často.
Pektiny v sušených švestkách navíc zpomalují vstřebávání cukrů a nutí tělo využívat k získávání energie tukové zásoby.
Jen nezapomeňte, že sušené švestky jsou velmi kalorické. Obsahují až 300 kcal na 100 g, takže byste je měli jíst s mírou.
Sušené švestky – protirakovinné účinky
Vědci prokázali, že konzumace sušených švestek může být prvkem prevence rakoviny. V průběhu analýz bylo zjištěno, že tento produkt může chránit před rakovinou tlustého střeva. Důvodem je přítomnost mnoha fenolových sloučenin v sušených švestkách, které mají protizánětlivé účinky a také neutralizují volné radikály.
Sušené švestky a problémy se zácpou
Vláknina obsažená v sušených švestkách má také projímavý účinek – usnadňuje vyprazdňování a pomáhá zbavit se zácpy. Ne každý je však může konzumovat, pokud má zažívací problémy.
– Kvůli dlouhé době trávení a možnosti způsobit plynatost by sušené švestky neměly jíst děti do tří let a lidé s častými žaludečními problémy (včetně těch, kteří trpí syndromem dráždivého tračníku) – vysvětluje náš odborník.
Pokud do těchto skupin nepatříte a nejste na sušené ovoce alergičtí, konzumaci sušených švestek nic nebrání.
Sušené švestky a zdravé kosti
Konzumace sušených švestek se doporučuje také ženám po menopauze. Výzkum prezentovaný v roce 2015 na konferenci Experimental Biology 2015 ukazuje, že konzumace 50 g sušených švestek může být účinná v prevenci úbytku kostní hmoty u žen po menopauze.
S přibývajícím věkem se hustota kostní hmoty stále snižuje. Sušené švestky lze využít k prevenci osteoporózy.
Jsou sušené nebo uzené švestky?
Na pultech obchodů můžeme najít i švestky uzené. Obvykle je přidáváme do kompotu nebo bigosu. Mají charakteristickou kouřovou chuť. Přestože mají nepochybně mnoho výhod, náš odborník varuje před jejich nadměrnou konzumací.
– Sušené švestky jsou rozhodně zdravější než uzené fíky. Ty totiž obsahují zbytky kouře z uzení, které mohou obsahovat karcinogenní složky.