Je křehká a tak sladká, že cukr téměř skřípe pod zuby. Ještě před několika lety byla nesmírně oblíbená, ale dnes ji nahrazují tyčinky, oplatky a sušenky. Pro mnohé je však sladkou vzpomínkou na dětství.
Halva byla před mnoha lety velmi oblíbená.
Ačkoli je přesný původ halvy obtížné určit, většina zdrojů uvádí jako její kolébku Írán. Chuť halvy si rychle získala chutě lidí po celém světě. Z Íránu se dostala na Blízký východ a odtud se rozšířila na Balkán, do středomořských zemí a západní Asie.
Dnes je halva oblíbená po celém světě a je k dostání v mnoha různých příchutích a konzistencích. Najdeme ji v obchodech, cukrárnách, a dokonce si ji můžeme sami vyrobit doma. Vznikají různé chuťové varianty: kakaová, vanilková, se sušeným ovocem nebo pistáciová. Tato kdysi zapomenutá pochoutka je nejen sladkým dezertem, ale také hodnotnou svačinkou bohatou na živiny.
Výběr halvy
Sladké občerstvení je obvykle spojováno s prázdnými kaloriemi, ale halva se od tohoto vzorce odchyluje. Není to sice lehká a nízkokalorická svačinka, ale obsahuje mnoho cenných živin. Je zdrojem fosforu, hořčíku, sodíku, vápníku a železa, které udržují správné fungování organismu a pomáhají zlepšovat kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Halva je také zdrojem vlákniny, která podporuje správnou funkci střev.
Halva ze slunečnicových nebo sezamových semínek je bohatá na vitamin E, který je silným antioxidantem zpomalujícím proces stárnutí. A přídavek zdravých tuků omega-6, které se nacházejí zejména v sezamové halvě, podporuje naše srdce a oběhový systém a zároveň snižuje riziko srdečních onemocnění.
To vše chytrým způsobem
Halva je zdravým doplňkem stravy, ale nezapomínejme na střídmost. Přestože má mnoho zdravých složek, kalorie, které obsahuje, nás mohou snadno svádět k tomu, abychom snědli celé balení. Proto, abychom si její chuť vychutnali bez pocitu viny, je nejlepší dopřát si občas malá sousta.