Kysané zelí je jednou z nejdůležitějších ingrediencí vánočních pokrmů. Vaříme ho s houbami a používáme ho jako náplň do knedlíků a kroket. Prvním krokem je však vždy jeho příprava. Jak ho připravit měkké, voňavé a chuťově lahodné?
Zelí patří k naší nejoblíbenější nakládané zelenině. Často z něj připravujeme saláty, ale před svátky jeho význam ještě vzrůstá. Vyměňujeme si informace o tom, kde koupit to nejlepší kysané zelí. Vždyť na něm závisí chuť mnoha svátečních pokrmů.
Nekazte si chuť kysaného zelí
I když koupíte to nejlepší kysané zelí , můžete jeho chuť zkazit. To vše kvůli nesprávnému vaření. To proto, aby zelí bylo měkké, ale ne rozvařené, a hlavně si zachovalo svou intenzivní chuť. Tento nálev se vaří pouze 20 minut, delším vařením zelí ztrácí svůj charakter a chuť. To je dobré mít na paměti, protože ho často necháváme ve vroucí vodě příliš dlouho.
Přidejte trochu koření
Kysané zelí je připravené ke konzumaci a dlouhou dobu vaření jednoduše nepotřebuje. Pro zmírnění kyselé chuti ho můžete propláchnout pod tekoucí vodou. Pokud máte hodně kyselé zelí a jeho chuť se vám zdá příliš intenzivní, můžete přidat i nakrájené čerstvé zelí. Pak bude jeho chuť vyvážená. Ideálním kořením do zelí je bobkový list, oregano pepř, jalovcové bobule a černý pepř, protože dodávají zelí hloubku chuti a zlepšují jeho aroma. Takto připravené zelí je vynikajícím základem pro mnoho pokrmů.
Jedním z nejjednodušších pokrmů na vánočním stole je zelí s houbami. Skvěle se hodí k dalším svátečním pokrmům a má také spoustu zdraví prospěšných účinků. Zelí obsahuje vitamíny a minerální látky, které udržují dobré fungování organismu. Obsahuje také vlákninu, která podporuje trávení.