S rostoucím výskytem jaterních onemocnění vědci neustále hledají nové účinné léčebné postupy. Nedávná studie publikovaná v časopise American Journal of Physiology, Gastrointestinal and Liver Physiology vrhá nové světlo na možné využití extraktu z houby shiitake k potlačení procesů, které vedou k fibróze jater.
- Shiitake jsou oblíbené houby používané v asijské kuchyni, ale stále častěji se objevují i na polských stolech.
- Mají protirakovinné účinky, schopnost snižovat hladinu cholesterolu a ochranný účinek na játra. Shiitake mají také antibakteriální a antivirové vlastnosti.
- Mají také protirakovinný potenciál.
Pomůže výtažek z hub pacientům po celém světě?
Fibróza jater v důsledku chronického zánětu způsobeného různými škodlivými faktory může vést k cirhóze a dokonce k rakovině jater. Vzhledem k nedostatku účinných léků na cirhózu se vědci zaměřují na hledání způsobů, jak kontrolovat aktivaci hvězdicových buněk, které v tomto procesu hrají klíčovou roli.
– Odhaduje se, že každý třetí až čtvrtý člověk na světě trpí tukovým onemocněním jater, které způsobuje abnormální hromadění lipidů, což je předstupeň fibrózy. Je proto důležité zabránit progresi jaterní fibrózy v raném stadiu, zdůraznil Dr. Hayato Urushima, docent na Osaka Metropolitan University Graduate School of Medicine.
Výzkumný tým doktora Urushimy se zaměřil na extrakt AHCC (aktivní sloučenina související s hexózou) získaný z kultivovaného mycelia houby Lentinula edodes, známé také jako shiitake neboli „nejzdravější houba na světě “ .
Tato houba, tradičně používaná ve východoasijské kuchyni a medicíně, je ceněna pro své protirakovinné účinky, schopnost snižovat hladinu cholesterolu a ochranné účinky na játra. Shiitake má také antibakteriální a antivirové vlastnosti.
Užitečné vlastnosti shiitake
Výsledky studií na myších jsou slibné – ukazují, že AHCC působí dvojím způsobem, a to tak, že inhibuje proces fibrózy jater. Tohoto účinku je dosaženo indukcí cytoglobinu prostřednictvím kanálu TLR2, který snižuje hladinu reaktivních forem kyslíku, a potlačením exprese kolagenu v játrech prostřednictvím kanálu TLR4.
Dr. Urushima a jeho tým plánují provést klinické studie, které by potvrdily účinnost AHCC u pacientů s jaterní fibrózou a poskytly pro ni spolehlivější vědecké důkazy.
Tyto výsledky by mohly otevřít nové perspektivy v léčbě jaterních onemocnění a nabídnout naději na účinnější léčbu pro miliony lidí trpících těmito závažnými onemocněními.