„Nejzdravější houba na světě“ je záchranou pro nemocná játra. Stojí za to zařadit ji do svého každodenního jídelníčku.

S rostoucím výskytem jaterních onemocnění vědci neustále hledají nové účinné léčebné postupy. Nedávná studie publikovaná v časopise American Journal of Physiology, Gastrointestinal and Liver Physiology vrhá nové světlo na možné využití extraktu z houby shiitake k potlačení procesů, které vedou k fibróze jater.

  1. Shiitake jsou oblíbené houby používané v asijské kuchyni, ale stále častěji se objevují i na polských stolech.
  2. Mají protirakovinné účinky, schopnost snižovat hladinu cholesterolu a ochranný účinek na játra. Shiitake mají také antibakteriální a antivirové vlastnosti.
  3. Mají také protirakovinný potenciál.

Pomůže výtažek z hub pacientům po celém světě?

Fibróza jater v důsledku chronického zánětu způsobeného různými škodlivými faktory může vést k cirhóze a dokonce k rakovině jater. Vzhledem k nedostatku účinných léků na cirhózu se vědci zaměřují na hledání způsobů, jak kontrolovat aktivaci hvězdicových buněk, které v tomto procesu hrají klíčovou roli.

– Odhaduje se, že každý třetí až čtvrtý člověk na světě trpí tukovým onemocněním jater, které způsobuje abnormální hromadění lipidů, což je předstupeň fibrózy. Je proto důležité zabránit progresi jaterní fibrózy v raném stadiu, zdůraznil Dr. Hayato Urushima, docent na Osaka Metropolitan University Graduate School of Medicine.„Nejzdravější houba na světě“ je záchranou pro nemocná játra. Stojí za to zařadit ji do svého každodenního jídelníčku.

Výzkumný tým doktora Urushimy se zaměřil na extrakt AHCC (aktivní sloučenina související s hexózou) získaný z kultivovaného mycelia houby Lentinula edodes, známé také jako shiitake neboli „nejzdravější houba na světě “ .

Tato houba, tradičně používaná ve východoasijské kuchyni a medicíně, je ceněna pro své protirakovinné účinky, schopnost snižovat hladinu cholesterolu a ochranné účinky na játra. Shiitake má také antibakteriální a antivirové vlastnosti.

Užitečné vlastnosti shiitake

Výsledky studií na myších jsou slibné – ukazují, že AHCC působí dvojím způsobem, a to tak, že inhibuje proces fibrózy jater. Tohoto účinku je dosaženo indukcí cytoglobinu prostřednictvím kanálu TLR2, který snižuje hladinu reaktivních forem kyslíku, a potlačením exprese kolagenu v játrech prostřednictvím kanálu TLR4.

Dr. Urushima a jeho tým plánují provést klinické studie, které by potvrdily účinnost AHCC u pacientů s jaterní fibrózou a poskytly pro ni spolehlivější vědecké důkazy.

Tyto výsledky by mohly otevřít nové perspektivy v léčbě jaterních onemocnění a nabídnout naději na účinnější léčbu pro miliony lidí trpících těmito závažnými onemocněními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *